2021-12-07 13:12:11

Japon milyarder, Bezoss ve Musk'ın İzinden gidiyor: Uzaya bir bilet daha

Japon milyarder Yusaku Maezawa, ABD'li milyarderler Elon Musk ve Jeff Bezoss'un izinden gidiyor. Maezawa, Soyuz uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. Bezoss'un yaptığı yolculuğun aksine süresi 11 dakika değil,12 gün olacak.

Japon milyarder, Bezoss ve Musk'ın İzinden gidiyor: Uzaya bir bilet daha
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Elon Musk ve Jeff Bezoss’un girişimleri ile dünya kamuoyunda önemli bir yer tutan uzay turizminde yarın bir ilk daha gerçekleştirilecek. Japonya’nın en zengin 30. insanı olarak bilinen Yusaku Muaazewa, Federal Uzay Kurumu’na ait olan Soyuz MS-20 uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek.

DÖNÜŞ 20 ARALIK'TA

Kazakistan Baykonour Uzay Üssün’nden Türkiye saati ile 10.38’de fırlatılacak olan Soyuz-2.1a roketinde Maezawa’nın yanında asistanı Yozo Hirano ve Rus kozmonot Aleksndr Misurkin de olacak. Ekibin ISS’de 12 gün kaldıktan sonra 20 Aralık 16:41’de ise Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

ISS'TE SPOR YAPMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Maezawa daha önce yaptığı konuşmalarında, ISS’e gittiğinde yapmak istediklerinden bahsetmişti. İlk sırada ise bir çocuğun isteği üzerine ISS’den dünyaya hava getirmek geliyor. Maezawa hava getirmenin dışında yörüngede kağıt uçak uçurmayı, havaya sabun köpüğü üflemeyi, yıldırım ve meteor yağmurlarına şahit olup kayıt altına almayı ve spor yapmayı istediğini belirtmişti.

Etiketler