Tarih : 05.05.2021 - 13:45 Yorum : 0

Solunum cihazı eksikliğine ölümler "soykırımdan farksız"

Hindistan'da Yüksek Mahkeme, Kovid-19 hastalarının solunum cihazı yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetmesinin suç konusu ve bunun da "soykırımdan farksız" olduğu görüşünü paylaştı.

Solunum cihazı eksikliğine ölümler "soykırımdan farksız"

Allahabad Yüksek Mahkemesi, Lucknow ve Meerut ilçelerindeki Kovid-19 kaynaklı ölümlerin araştırıldığı davada ilçe adli makamlarından solunum cihazı yetersizliğinden kaynaklanan Kovid-19 ölümlerini doğrulamasını istedi.

"Soykırımdam farksız" görüşü paylaşıldı
Mahkeme yaptığı açıklamada, adli makamlardan bir sonraki duruşmada konuya ilişkin raporların sunulmasını talep ederken, solunum cihazı yetersizliği nedeniyle Kovid-19 hastalarının hayatını kaybetmesinin suç konusu ve bunun da "soykırımdan farksız" olduğu görüşünü paylaştı.

Mahkeme üyelerinden Siddhartha Varma ve Ajit Kumar, ölümlerin sorumluluğunun gerekli sağlık ekipmanını sağlamayan yetkililer olduğunu söyledi.

Bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı
Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 382 bin 315 Kovid-19 vakasının tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 20 milyon 665 bin 248'e yükseldi. Son 24 saatte 3 bin 780 kişinin hayatını kaybetmesiyle Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 226 bin 118'e çıktı. Bu, salgının başından bu yana bir günde kaydedilen en yüksek can kaybı sayısı oldu.

Hindistan'da salgında yeni rekor Hindistan'da salgında yeni rekor Hindistan'da günlük ölüm sayısında bir kez daha rekor kırıldı. Korona virüs salgınında son 24 saatte 3780 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber