24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %53
Rüzgar 3.26 /s
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
27˚/19˚
Pazar
27˚/18˚
Pazartesi
26˚/19˚
26 Mayıs 2022 Perşembe
2022-01-02 23:04:30

Uzay yarışında Çin'den dev hamle: Yörünge ve yüzeyden fotoğraf paylaştılar

NASA Mars yüzeyinde araştırmalarını derinleştirdi. Yarışta ABD'nin gerisinde kalmak istemeyen Çin'den yeni hamle geldi. Geçtiğimiz yıl Tianwen-1 görevi çerçevesinde Mars yörüngesine uzay araçlarını göndererek bunu başaran ikinci ülke olan Çin, gezegenin yörüngesi ve yüzeyinden fotoğraflar paylaştı. Uzak Asya ülkesi uzay rekabetinde yeni yıla iddialı bir giriş yaptı.

Uzay yarışında Çin'den dev hamle: Yörünge ve yüzeyden fotoğraf paylaştılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Uzayda rekabetin dozu yılın ilk günlerinde Çin'in sürpriz hamlesiyle yükseldi. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Mars'ta çalışmalarını derinleştirmek için yeni adımlar atıyor. ABD'nin çalışmalarına karşılık Çin'den çok konuşulacak bir hamle geldi. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Tianwen-1 görevi kapsamında Mars'a uzay araçlarını göndermişti. Uzay araçları Dünya'ya ilk görüntüleri gönderdi.

'BUZ ÖRTÜSÜ' GÖRÜNTÜLENDİ

Çin tarafından yayınlanan görüntülerde yörünge kaşifinin yakın çekimi, Mars'ın kuzey kutbu bölgesinin buz tabakası ve Zhurong gezgininin çektiği Mars yüzeyinden manzaralar yer alıyor. Çin Uzay Ajansı tarafından yayınlanan görüntülerde uzay aracının Kızıl Gezegen'in 'buz örtüsü' olarak tanımlanan bölgesinin üzerinden geçtiği görülebiliyor. 

ÜÇ AYLIK ÖMRÜ VAR!

23 Temmuz 2020'de başlayan Çin'in Tianwen-1 görevi, bir iniş aracı ve bir gezginden oluşuyor. Gezgini taşıyan iniş aracı 15 Mayıs'ta, Mars'ın kuzey yarım küresindeki geniş bir ova olan Utopia Planitia bölgesinin güney kesimine inmişti. İniş aracının az 90 Mars günü veya Dünya günü ölçüsüyle yaklaşık üç ay ömrü bulunuyor. Zhurong, iniş platformundan Mars yüzeyine 22 Mayıs'ta inmiş ve Kızıl Gezegen'de keşiflerine başlamıştı.

526 GÜNDÜR ÇALIŞIYOR

31 Aralık 2021 itibarıyla Dünya'dan yaklaşık 350 milyon kilometre uzaklıktaki yörüngede 526 gündür çalışan Tianwen-1 yörünge kaşifi Zhurong, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde 225 Mars günü süresince çalışıyor ve 1400 metre yol aldı.

560 GB VERİ ELDE ETTİ

Planlanan keşif ve test görevlerini yerine getiriyor ve bunlardan yaklaşık 560 gigabayt veri elde eden Tianwen-1 görevi, Çin'i uzay rekabetinde ABD'nin bir adım önüne taşımış görünüyor.

CNSA, hem yörünge kaşifinin hem de gezginin iyi durumda olduğunu ve normal şekilde çalıştığını açıkladı.

Etiketler