22˚
İstanbul
22˚
açık
Nem %47
Rüzgar 5.40 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2015-02-27 02:22:13

Uzay yürüyüşünde su sızıntısı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışında görevli bir Amerikalı astronotun başlığında su sızıntısı meydana geldiği bildirildi.

Uzay yürüyüşünde su sızıntısı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

NASA'dan yapılan açıklamada, astronotlar Komutan Barry Wilmore ve Uçuş Mühendisi Terry Virts'in, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 6 saat 43 dakikalık uzay yürüyüşlerini yaptıktan sonra istasyona geri döndüğü ifade edilerek astronot Virts'in istasyona döndükten sonra başlığında su bulunduğunu fark ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Virts'in durumunun iyi olduğu, bir sonraki uzay yürüyüşünün yapılıp yapılmayacağına Cuma günü karar verileceği belirtildi.


"KİMYASAL BİR TADI VARDI"
Virts'in, başlığa sızan suyun tadının uzay giysisinde bulunan içecek çantasındaki suya benzemediğini, kimyasal bir tadının olduğunu bildirdiği ifade edildi.
Su sızıntısının kaynağının uzay giysisinde bulunan soğutma sistemi olabileceği düşünülüyor.


İtalya'nın uzayda yürüyen ilk astronotu Luca Parmitano'nun başlığında da 2013 yılında su sızıntısı meydana gelmiş ve yürüyüş aniden kesilmişti. Sızıntı nedeniyle konuşmakta ve duymakta zorluk çeken Parmitano, ortağı Christopher Cassidy'den, istasyona geri dönmek için yardım istemişti.

Etiketler