Tarih : 28.11.2021 - 12:44 Yorum : 0

300 yıllık gelenek kadınların gelir kapısı oldu! Parçasını 500 liradan satıyorlar

Antalya'da 300 yıl önce yapmaya başlanan ve günümüzde hala kadınlara gelir kapısı sunan yöresel başörtüler, sınırlı sayıda kişi tarafından geleceğe taşınıyor. Aynı yöntemle peştamal, masa örtüsü, perde gibi ürünler de dokuyan kadınlar, çeşitli ürünlerin fiyatının 60 liradan başlayıp 500 liraya kadar çıktığını belirterek ev ekonomisine katkı sağlıyor.

300 yıllık gelenek kadınların gelir kapısı oldu! Parçasını 500 liradan satıyorlar

Antalya'nın İbradı ilçesi Ormana mahallesinde, kadınlar 300 yıllık geçmişe sahip dokumacılık yöntemi ile geleneksel başörtülerinden perdeye kadar birçok üründen para kazanma imkanı buluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ürünler, dokumacılığı yapan sınırlı sayıdaki kişi tarafından geleceğe ulaştırılmak isteniyor.

HEM KURS HEM İŞ

İbradı'nın Ormana mahallesinde geçmişi 300 yılı bulan yöresel dokumacılığın günümüzde de yaşatılması için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce kurs düzenlendi. Kursa katılan kadınlar tarafından günümüzdeki başörtüsü yanında peştamal, masa örtüsü, perde gibi ürünler de üretiliyor. Kadınlar bir taraftan kurs görürken, bir taraftan da siparişler alarak aile ekonomisine katkı sağlıyorlar.

Yöresel dokumacılığın unutulmaması için açılan kursta açtıklarını anlatan kurs eğitmeni Feride Canbaş, 2010 yılında İbradı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ilk kez kurs açıldığını ve kendisi de dahil olmak üzere bir yıl süren yöreye özgü dokuma kursunda 13 kişinin eğitildiğini kaydetti.

ÖNEMLİ OLAN KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMAK

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlandırmak adına 2010 yılında başlatılan projenin devamını sağladıklarını anlatan Canbaş, “2010 yılında açılmış olan kurs ile dokumayı öğrendik. Şimdi ise elimizden geldiği kadar öğrenci yetiştirmeye devam ediyoruz. Önemli olan bu kültürü unutmamak, kültürümüze sahip çıkmaktır. Kültürümüzü devam ettirmek için yeni öğrenciler bulup, gençlere açılmak istiyoruz” dedi.

"ŞİPARİŞLERİMİZ OLDUKÇA YÜKSEK"

Dokuma işinin meşakkatli bir iş olduğunu ancak kursiyerlerin para kazandıkça kendilerine hedef koyduklarını ve emeklerinin karşılığını almak istediklerini söyleyen Canbaş şöyle konuştu:

"Eskiden Ormana’ da her evin altında dokuma tezgahları çalışırmış. Eskiden kadınlar bunları çarşaf, iç giyim, gelinlik kızlara çeyiz olarak, hatta damatlara iç gömlek olarak kullanırlarmış. Devam ettirmeye çalıştığımız bu kültürü yansıtan glamık dokuma yani ipek dokuma ile de eskiden hanımlar bunu başlarına örterek bütün vücudu kapatan bir örtü ile sokağa öyle çıkarlarmış. Bu gelenek halen Ormana’da sürmektedir."

"Glamık (ipek) dokuma Ormana’ya has bir dokuma şeklidir. Bu alanda çok sipariş alıyoruz. Dışarıdan birçok kişi sipariş veriyor. Siparişlerimiz oldukça yüksek. Ev hanımlarına hem kurs veriyoruz hem de kursiyerlerimiz para kazanıyorlar. Bir yerden de siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz "

PARÇA FİYATI 500 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Yaptıkları ürünlerin dekoratif ev aksesuarlarında kullanıldığını, yaptıkları peştamal, plaj giysileri, giyişi, masa örtüsü, şal gibi birçok çeşit ürünlerin fiyatlarının 60 TL ile 500 TL arasında değiştiğini söyleyen Canbaş fiyatların işin emeğine ve ipin kalitesine göre değiştiğini kaydetti.

Kursiyerlerden Hacer Parmaksız ise 12 yıldır dokuma işi yaptığını hem geleneklerini sürdürüp hem de para kazandıklarını söyledi.

"KÜLTÜRÜ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK BİZİ MUTLU EDİYOR"

Kursiyerlerden Hülya Kocakulak ise , “Bir yıl önce kursa katılarak hocamın sayesinde bu işe giriştim. Boş vaktimi değerlendiriyorum hem para kazanıyorum, hem de bu işin güzelliğinin farkına varıyorsunuz. İlk zamanlar zorluklar çektik fakat ürün çıkardıkça insan mutlu oluyor. Biz de gelecek nesillere bunları aktarmak için emek vereceğiz. Bu kültürümüz ebelerimizden kalmadır ama zaman içerisinde kültür unutulmuş, yeniden ayağa kaldırmak bizi mutlu ediyor. Bizlere bu imkanı tanıyan hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bu kursta güzel şeyler öğrendik ve güzel şeyler yapacağız” diye konuştu.

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber