2021-07-27 15:57:56

Azerbaycan’ın tüm enerjisini Türk şirket kontrol edecek

Azerbaycan’ın tüm enerji üretim tesislerini dijital teknoloji altyapısı ile izleyen Azerenergy Ulusal Yük Tevzi Merkezi projesini tamamladı. 22 Enerji santrali ve 70 Trafo Merkezi YEO’nun hayata geçirdiği kontrol, kumanda ve veri toplama sistemi ile takip edilecek.

Azerbaycan’ın tüm enerjisini Türk şirket kontrol edecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Teknoloji ve mühendislik şirketi YEO, son olarak Azerbaycan’ın tüm enerji üretim tesislerini dijital teknoloji altyapısı ile izleyen Azerenergy Ulusal Yük Tevzi Merkezi projesini tamamladı. Proje ile Azerbaycan’ın tüm enerji santrallerinin uzaktan takibi, kontrolü ve yönetimine ilişkin süreçler tek noktadan sağlanacak. 22 Enerji santrali ve 70 Trafo Merkezi kontrol, kumanda ve veri toplama sistemi ile takip edilecek. Ayrıca hem santraller arası iletişim ve aktarım hızlanacak hem de uzun süreli kesintiler engellenerek lüzumsuz enerji sarfiyatı da engellenecek.

Azerbaycan için büyük önem taşıyan proje ile ilgili açıklamalarda bulunan YEO CEO’su Tolunay Yıldız, “YEO olarak Azerbaycan pazarını çok önemsediklerini bu amaçla yıllar önce Azerbaycan’a gelerek ve burada YEO’ya bağlı olan lokal ISS firmasını kurarak Azerbaycan’a yüksek teknoloji ve lider mühendislik çözümlerini taşımanın ne kadar doğru bir karar olduğunu görmenin bugün mutluluğunu yaşıyorum.”

22 ENERJİ SANTRALİ VE 70 TRAFO MERKEZİ İZLENECEK

YEO’nun Azerbaycan’da daha önce enerji ve petrol alanları başta olmak üzere birçok projeyi tamamladığını hatırlatan Yıldız, sözlerine şöyle devam etti:

“Azerbaycan için büyük önem arz eden ve ülkenin tüm enerji şebeke yönetim sistemi projesini başarıyla tamamladık. Azerbaycan’ın tüm enerji üretim tesislerini izleyen ve sürdürülebilir, kesintisiz enerji imkanı sağlayan dijital teknoloji altyapısına sahip Kontrol, kumanda ve veri toplama sisteminin (SCADA) entegrasyonun gerçekleştirdik. Hayata geçen Azerenergy Ulusal Yük Tevzi Merkezi projesi ile 22 enerji santrali ve 70 trafo merkezinin kontrolü ve izlenmesi sağlanacak.”

SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Proje ile Azerbaycan’ın tüm enerji santrallerinin uzaktan takibi, kontrolü ve yönetimine ilişkin süreçler tek noktadan sağlanacak. Proje ile hem santraller arası iletişim ve aktarım hızlanacak hem de uzun süreli kesintiler engellenerek lüzumsuz enerji sarfiyatı da engellenecek.

Proje ile ilgili detaylar paylaşan Yıldız şöyle devam etti, “Bu sistem ile birlikte Azerbaycan’daki santraller anlık olarak takip edilebilecek ve kontrol altında tutulacak. Ülkenin tüm enerji ihtiyacını sağlayan enerji santralleri ve trafo merkezlerinde meydana gelebilecek olası arıza veya hataları sistem anlık uyarılar ile bildirecek.  Bu uyarılara göre santrale anında müdahale edilecek. Sadece arıza, hata veya sorunlarda değil detaylı raporlar ve analizler ile sorun olması muhtemel konuların hızlı bir şekilde önlemi alınacak.  Böylece santrallerde ve trafo merkezlerinde sorun yaşanmadan önlem alınacak. Proje ile santrallerin verimliliğinin en üst düzeyde olması sağlanacak ve etkin bir işletme bakım sistemi uygulanacak. Azerbaycan halkının kesintisiz enerjiye erişimi konusunda bir projeye daha imza atmanın gururunu yaşadığımızı belirtmek istiyor, bir kez daha Azerbaycan’a hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Etiketler