20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %66
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-11-12 16:34:08

EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT kimleri kapsıyor?

EYT, AK Parti Grup Başkanvekili M. Emin Akbaşoğlu’nun yapmış olduğu açıklamaların ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’ın mağduriyetlerini gidermek üzere bir çalışma yapılacağını açıklayan Akbaşoğlu, milyonlar tarafından merak edilen tarihi de bildirdi. AK Parti Grup Başkanvekili’nin EYT ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların ardından internet üzerinden yoğun bir araştırma yapan vatandaşlar, “EYT nedir?”, “EYT açılımı nedir, ne anlama gelir?”, EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?” sorularına cevap aramaya başladı.

EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT kimleri kapsıyor?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milyonlarca vatandaşın beklemekte olduğu EYT düzenlemesine ilişkin beklenen haber geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çalışma Bakanlığı’nın düzenlemeye ilişkin çalışmalarda bulunacağını ifade eden Akbaşoğlu, EYT ile ilgili merak edilen tarihe dair bilgi de aktardı. EYT ile ilgili haberleri yakından takip eden vatandaşlar, konuya EYT’nin açılımına ve ne zaman çıkacağına, kimleri kapsadığına dair yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? İşte detaylar…

EYT AÇILIMI NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

EYT’nin açılımı “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinmektedir. 1999 öncesinde işe giren kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 hizmet yılı, erkeklerde ise 5 bin prim günü ve 25 hizmet yılıyla emekli olma şartına sahip olunuyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılmış olan kanunla bu durum emekli olabilmek için eklenen üçüncü bir yaş haddi ile güncellendi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni duruma geçişi de sigortalılık süresine uygun olarak kademeli bir şekilde gerçekleştirildi. Böylece emekli olunabilmesi için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartı kesin olarak aranmaya başladı.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre çalışma takvimlerinde 3600 ek göstergenin kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunduğu ve eemeklilikte yaşa takılanlar için çalışmaların başladığı belirtilmişti. Son zamanlarda sıklıkla çıkan haberlerin ardından EYT'liler çözüm için taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yönlendirmişti. Bunun üzerine primin 7200'e çekilmesi ve tek seferlik borçlanma konusu gündeme geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar primlerini doldurmuş olmalarına rağmen sigorta başlangıç günleri yüzünden emekli olamıyor ve iş bulmakta da zorlanıyorlardı. Bu nedenle EYT ile ilgili bir yasa uzun zamandır beklenen haberler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT komisyonunun kurulması için talimat vermesi ile bu beklentiler daha da artarak, EYT ne zaman çıkacak soruları yankılanmaya başladı.

Fakat Çalışma ve Sosuyal Güvenlik Bakanlığı, son zamanlarda gündeme gelen ve komuoyuna yansıyan haberler hakkında bir düzeltmede bulunmak istediklerini ifade etti. Bakanlık yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır"

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ’NDEN EYT AÇIKLAMASI

Ak Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, EYT düzenlemesine dair şu açıklamaları yaptı:

“Emeklilikte yaşa takılanlar diye kavramsallaştırılan bir yapılanma söz konusu. Bunun özü ve özetine baktığımız zaman bu AK Parti iktidarından yani 2002 yılından önce bir düzenlemeyi ifade ediyor.”

Uzun zamandır merak edilen EYT ne zaman çıkacak? sorusunun cevabı da yine Akbaşoğlu’ndan geldi. AK Parti Grup Başkanvekili, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“EYT'li kardeşlerimizin durumu çalışma programımızın içerisinde yer alıyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde EYT'lilerle ilgili de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla beraber paylaşacağız. EYT'li kardeşlerimizin durumunu 2022 yılı içerisinde ele alarak bu konuyla ilgili hakikaten onların da memnun olacağı 'Allah razı olsun' diyeceği bir noktaya inşallah getireceğiz."

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 9 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan yasaya göre sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartı göz önünde bulundurularak emekli olma hakkı kazanmış herkesi kapsamaktadır.

Etiketler