Tarih : 25.11.2021 - 14:23 Yorum : 0

EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT kimleri kapsıyor?

Eyt, son dönemlerde özellikle 3600 ek gösterge ile vatandaşların en merak ettiği konular arasına girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla kurulan komisyonun ardından gündeme gelen EYT, özellikle ne zaman çıkacağı kimleri kapsayacağı konusunda büyük bir ilgi uyandırmakta. Bu nedenle “EYT nedir?” “EYT açılımı nedir, ne anlama gelir?” “EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor?” sorularına cevap aranmaya başlandı.

EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT kimleri kapsıyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma takvimlerinde 3600 ek gösterge ile ilgili kapsam ve maliyet çalışmalarında asgari ücretin tespitini yaptıklarına dair açıklamasının ardından gözler EYT’nin durumuna çevrildi. Vatandaşlar, EYT’nin ne zaman çıkacağını, kimleri kapsadığını merak ederek bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak istiyor. Peki EYT nedir? EYT açılımı nedir, ne anlama gelir? EYT ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor? Tüm detaylar haberimizde…

EYT AÇILIMI NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

EYT’nin açılımı Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bilinmektedir. 1999 öncesinde işe giren kadınlarda 5 bin prim günü ve 20 hizmet yılı, erkeklerde ise 5 bin prim günü ve 25 hizmet yılıyla emekli olma şartına sahip olunuyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkartılmış olan kanunla bu durum emekli olabilmek için eklenen üçüncü bir yaş haddi ile güncellendi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni duruma geçişi de sigortalılık süresine uygun olarak kademeli bir şekilde gerçekleştirildi. Böylece emekli olunabilmesi için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartı kesin olarak aranmaya başladı.

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre çalışma takvimlerinde 3600 ek göstergenin kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunduğu ve eemeklilikte yaşa takılanlar için çalışmaların başladığı belirtilmişti. Son zamanlarda sıklıkla çıkan haberlerin ardından EYT'liler çözüm için taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yönlendirmişti. Bunun üzerine primin 7200'e çekilmesi ve tek seferlik borçlanma konusu gündeme geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar primlerini doldurmuş olmalarına rağmen sigorta başlangıç günleri yüzünden emekli olamıyor ve iş bulmakta da zorlanıyorlardı. Bu nedenle EYT ile ilgili bir yasa uzun zamandır beklenen haberler arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT komisyonunun kurulması için talimat vermesi ile bu beklentiler daha da artarak, EYT ne zaman çıkacak soruları yankılanmaya başladı.

Ak Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplumun bütün kesimlerinin alım gücünü artırmak için gerekli politikaları hayata geçirmek üzere talimatları olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Biz, asgari ücreti, 3600 Ek Gösterge'yi sözleşmelilerin durumunu, emeklilerimizin durumunu bu kapsamda EYT'lilerin durumunu, gündemimizde olmak suretiyle, bir süreç yönetimi ve sıralama çerçevesinde kamuoyu ile paylaşacağız.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan yasaya göre sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartı göz önünde bulundurularak emekli olma hakkı kazanmış herkesi kapsamaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber