2022-07-04 13:00:14 | Son Güncelleme : 2022-07-04 13:16:25

Memur-Sen'den 'eşit zam' talebi

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memur ve memur emeklilerinin zam oranı yüzde 41,69 olarak belirlendi. Yapılan zamma ilişkin Memur-Sen'den bir açıklama geldi. enflasyon kaynaklı kayıplar karşılanması ve maaşlardaki makasın büyümemesi gerektiğini belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, seyyanen zam istedi.

Memur-Sen'den 'eşit zam' talebi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verileni açıkladı. Altı aylık enflasyon farkından kaynaklı ilave artışla birlikte kamu görevlileri ve memur emeklilerinin maaşlarına temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 41,69 artış yapıldı.

Memur-Sen’den memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 41,49 olarak belirlenmesinin ardından bir açıklama geldi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, maaşlar arası makasın büyümemesi, enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması için seyyanen iyileştirme yapılması gerektiğini belirtti.

Foto Galeri
İşte kalem kalem zamlı maaşlar

ENFLASYON MAAŞLARI ERİTTİ

Son dönemdeki dövizde yaşanan dalgalanma, üretim-tedarik zincirindeki sıkıntılar ve küresel krizin yansımaları sonucu oluşan enflasyonun dünya sorunu haline geldiğini belirten Ali Yalçın, enflasyon kaynaklı fiyat artışlarının kamu görevlilerinin maaşlarında kayıp yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.

Alım gücünün düşmesinin ve sabit gelirlilerin ekonomik kayıplar yaşamasının nedeninin yüksek enflasyon rakamları olduğunu belirten Ali Yalçın, 2022 yılının ilk 6 aylık dönemindeki fiyat artışlarının maaş ve ücretlerde azımsanmayacak oranda kayıplar oluşmasına neden olduğunu söyledi.

https://twitter.com/_aliyalcin_/status/1543855040741376000

‘GELİR VERGİSİ MATRAHLARI YÜKSELTİLMELİ’

Sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yapan Yalçın, şunları söyledi;

“Özellikle kira, emtia, enerji vb. zorunlu harcama kalemlerindeki beklenmedik artışlar emekçinin cüzdanını yakmakta; başta kamu görevlilerimiz ve sabit gelirliler yaşanan artışları derinden hissetmektedirler.

Özetle enflasyon, sadece rakam olmaktan çıkmış, maaş ve ücretleri eritmiş, alım gücünü ciddi oranda düşürmüş ve gelir dağılımındaki adaletsizliği maalesef büyütmüştür.

Diğer taraftan, küresel ve bölgesel krizlere rağmen kayıpları telafi etmeye ve alım gücünü yükseltmeye yönelik devletimiz tarafından atılan kararlı adımlar; “enflasyonun tek haneye düşeceği” inancımızın korunmasını sağlamaktadır.

Nitekim, Temmuz ayı itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Asgari Ücrete yapılan %30 ara zam açıklaması; yaşanan fiyat artışlarının görüldüğünün ve devlet-millet iradesiyle “yükselen enflasyon-düşen alım gücü” sarmalının son bulması için verilen mücadelenin göstergesidir.

Asgari Ücret artışına bağlı olarak gelir vergisi muafiyet tutarlarındaki artış önemli olmakla birlikte, gelir vergisi matrahlarının da en az bu oranda arttırılması hem maaş/ücret artışının belli oranda geri alınmasını engelleyecek hem de yaşanan kayıpları bir nebze telafi edecektir.

SEYYANEN ZAM TALEBİ

Gelir vergisi matrahında düzenleme yapılmasına ilave olarak, önümüzdeki 6 aylık süreçte enflasyon ve döviz kuru beklentileri/tahminleri/gerçekleri göz önünde bulundurularak aynı kayıpların yaşanmaması için %41,69 artışa ilave olarak seyyanen zam yapılmalı ve açılan makas daraltılmalıdır.

Memur-Sen olarak; en iyi zammın fiyat istikrarı olduğunu, enflasyon korkusunun fiyat istikrarı ile son bulacağını, enflasyon farkının ise geçmiş kayıpları telafi etmediği gerçeğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen “Büyük ve Güçlü Türkiye” ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için seyyanen zam yapılmalı, vergi matrahları yükseltilmeli, ikinci 6 aylık dönemde enflasyonun zam oranını aştığı durumda eşel mobil uygulanmalıdır.”