Tarih : 18.01.2022 - 09:32 Yorum : 0

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman? Ocak faiz kararı tahmini ne? PPK toplantısı sonrası dolar tahmini!

Piyasalarda yaşanan hareketlilik devam ederken yatırımcıların yılın ilk Merkez Bankası faiz kararı toplantısına odaklandı. Geçtiğimiz yıl eylül ayından itibaren faiz indirimi kararı uygulayan TCMB 2022 faiz kararını açıklayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemi ile dolar kuru tarihi zirvesi olan 18 TL'den sert düşeşe geçmesinin ardından tekrar yükseliş trendine girdi. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Faiz kararı toplantısı ne zaman? TCMB faiz kararı sonrası dolar tahmini.

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı ne zaman? Ocak faiz kararı tahmini ne? PPK toplantısı sonrası dolar tahmini!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aralık ayında faizi 100 baz puan indirerek yüzde 15’ten 14'e düşürdü. Döviz yatırımcısı doalr/TL kuru üzerinde doğrudan etkisi bulunan Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili yılın ilk toplantısına odaklandı. Peki Merkez Bankası faiz kararı açıklandığı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı ne zaman yapılacak? Ocak faiz kararı ne olacak?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizini eylül ayından aralık ayına kadar yüzde 19’dan yüzde 14’e kadar düşürdü. Dolar başta olmak üzere döviz kurlarında hareketliliğe neden olan PPK toplantısı merakla beklenirken ''Ocak ayı faiz kararı ne zaman açıklanacak?'' sorusu gündeme geldi.

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı 20 Ocak 2022 Perşembe tarihinde gerçekleşecek. MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikaları Kurulu toplantının ardından Ocak ayı faiz kararını duyuracak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR TAHMİNİ

Geçtiğimiz yıl eylül ayından itibaren faiz indirimi kararı uygulayan TCMB 2022 yılının ilk faiz kararını açıklayacak. Geçtiğimiz yıl eylül ayında yüzde 19 olan politika faizi aralık ayında yapılan 100 baz puan indirimle beraber yüzde 14’e düştü. Dolar/TL kuru üzerinde doğrudan etkili olan TCMB faiz kararı için nefesler tutuldu. Peki Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar tahmini ne kadar?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş bu hafta açıklanacak ve dolar/TL kuru üzerinde etkili olacak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı yanında Avrupa Merkez Bankası faiz kararının da Türk Lirası’nın performansı açısından son derece önemli olduğunu altını çizdi. Analistler 10 yıldır faizleri artırmayan Avrupa Merkez Bankası’nın erken bir faiz artırımına gidebileceğini ve bu durumun dolar/TL kuru üzerinden etkili olacağını hatırlattı.

İslam Memiş dolar tahmini hakkında sorulan sorulara Merkez’in kararının önemli olduğunu işaret ederek cevap verirken TCBM yılın ilk çeyreğinde faizlere dokunmasını beklemediğini ifade etti. Memiş ’’Şuanki ekonomik koşullar bunu gösteriyor. Muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, FED’i görmek isteyecektir. FED’in faiz kararı veya para politikası muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yeniden bir reaksiyon almamasına neden olabilir. Ben pas geçeceğini tahmin ediyorum. O yüzden de dolar/TL kurunda bir miktar geri çekilmenin Perşembe günü ve sonrasında da devam edeceğini tahmin ediyorum” sözlerine yer verdi. Fed faiz kararının doların uluslararası piyasalardaki değeri üzerindeki etkisine dikkat çeken İslam Memiş dolar yorumu yaparken ‘’Benim için şu anda 12,90 seviyesi güçlü bir destek seviyesi. 12,90 seviyelerini önce görmek gerekiyor. Özellikle metinde nasıl açıklamalar olacak bunu da görmek gerekiyor. Faiz kararını pas geçmesinden sonraki hafta FED’e odaklanmak gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.

18 Ocak Salı dolar 13,47 TL seviyelerinden işlem görüyor.

OCAK AYI FAİZ KARARI NE OLUR?

2022 yılında dolar/TL kuru dalgalanması devam ediyor. Geçtiğimiz yılın son günlerinde dolar rekor serisinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat sistemini açıkladı. Yeni ekonomi programının ardından dolar sert düşüşece geçerek tarihi zirvesi 18 TL’den 10 TL seviyelerine geriledi. Vatandaşlar ve yatırımcılar faiz karar hakkında araştırma yapmaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2022 yılı Para ve Kur Politikası'nı açıklarken; enflasyon hedefini yüzde 5 olarak korudu ve dalgalı döviz kuru rejiminin de süreceğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dolar/TL kuru ve enflasyon hakkında ''Cumhurbaşkanı Erdoğan ise; “Kurdaki müsilajı temizlediğimiz gibi enflasyondaki müsilajı da en kısa sürede ortadan kaldıracağız" açıklamasında bulundu. TCMB 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya devam edecek.

TCM geçtiğimiz yıl 5 kez dolar/TL kuru yükselişi nedeniyle piyasaya müdahalede bulundu. TCMB Başkanı Kavcıoğlu son faiz indirimi kararı ardından ''Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum" açıklamalarında bulunması piyasalarda 2022 yılında faiz indirimi olmayacak ihtimaline neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sık sık faiz sebep enfalsyon neticedir sözünü tekrarlarken Kavcıoğlu ise ''Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

TCMB OLACAĞANÜSTÜ TOPLANACAK!

TCMB faiz kararı bekleyişi devam ederken Merkez Bankası Genel Kurulu, 3 Şubat'ta olağanüstü toplanacağını duyurdu. Kurulun gündemde 2021 yılı dönem karından avans dağıtılması ve birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması gibi konular yer alacak. Toplantı 3 Şubat Perşembe günü 10:30’da yapılacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber