2022-06-25 09:30:26 | Son Güncelleme : 2022-06-25 12:01:58

Suudi Arabistan ile seyahat kısıtlaması kalktı, otomotiv ve turizm sektörü canlandı

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında atılan normalleşme adımları meyvelerini vermeye başladı. İki ülke arasında karşılıklı ziyaretler ve işbirliği anlaşmalarının yanı sıra son olarak pandemiden kaynaklı seyahat kısıtlamaları da kalktı. Yaşanan gelişmeler otomotiv ve turizm başta olmak üzere pek çok sektöre yansıdı.

Suudi Arabistan'la Kaçıkçı cinayetinden sonra kopma noktasına gelen ilişkilerin normalleşmesi için iki ülke karşılıklı adımlar attı. Erdoğan'ın Riyad ziyaretinin ardından Prens Selman da geçen hafta Ankara'ya geldi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Suudi Arabistan'la Kaçıkçı cinayetinden sonra kopma noktasına gelen ilişkilerin normalleşmesi için iki ülke karşılıklı adımlar attı. Erdoğan'ın Riyad ziyaretinin ardından Prens Selman da geçen hafta Ankara'ya geldi.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında atılan normalleşme adımları devam ediyor. Son olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesinden sonra ilk kez Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Suudi Arabistan’a ziyarette bulunmuştu. İki ülke arasında karşılıklı işbirlikleri ve anlaşmaların yanı sıra son olarak pandemiden kaynaklı seyahat kısıtlamaları da kalktı. Bu durum pek çok sektöre olumlu yansıdı.

OTOMOTİV VE TURİZME YANSIDI

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı Koronavirüs kaynaklı seyahat yasağını kaldırmasının ardından Trabzon’da faaliyet gösteren turizm tesisleri ve oto kiralama firmalarına yoğun talep yaşanıyor.  Suudi Arabistan’ın Hindistan, Vietnam ve Etiyopya'ya ile birlikte Türkiye’ye uyguladığı seyahat yasağının kaldırıldığını açıklaması Trabzon’da başta turizmciler ve oto kiralama şirketlerinin yüzünü güldürdü. Trabzon’da Temmuz ayı ile birlikte gelecek olan Suudi turistlerin yörede ticareti hareketlendireceği düşünülüyor.

Trabzon’da faaliyet gösteren oto kiralama firmaları, yaklaşık 2 yıl süren pandeminin ardından bu sezon şimdiden yoğun bir talep aldıklarını belirterek özellikle Suudi Arabistan’ın Türkiye'ye seyahat yasağını kaldırmasının işlerini daha da artırdığını söylediler. Trabzon’da faaliyet gösteren bir oto kiralama firmasının yetkilisi olan İsmet Özpınar bu yıl, Suudi Arabistan’ın kapıları açması iş potansiyellerini daha da artırdığını söyledi. Oto kiralama için rezervasyonların yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydeden Özpınar, “Bu sene inşallah iki yıllık pandemi sürecinin ardından turizmciler için güzel bir atılım yılı olacak. En önemlisi de Suudi Arabistan’ın kapıları açması, bizim potansiyelimizi daha da artırdı. Rezervasyonlarımız başladı şu an yoğun bir şekilde devam ediyor ancak; şu anda araç konusunda yine sıkıntı olacağını düşünüyorum. Çünkü uzun süredir yani 2-3 yıldır gelmeyen Suudi müşterilerimiz burada evi olanlar 50-60 günlük taleplerde bulunuyorlar. Hepsi de araç kiralama talebinde bulundular gelecekler. Kendileri Avrupa’da yaptıkları rezervasyonları iptal ettiklerini söylüyorlar buraya yoğun bir talep olacak inşallah. Dolayısıyla şu anda rezervasyonlarda patlama yaşanıyor” dedi.

TEMMUZ VE AĞUSTOS’TA ARAÇ KONUSUNDA SIKINTI OLACAK 

Pandemide önemli kayıplar yaşadıklarını ifade eden Özpınar, “Pandemiden önce ihtiyaca cevap vermekte zorlanıyorduk pandemide bayağı bir düşüş, kayıplar yaşadık. Şu anda herkes yatırım yaptı, inşallah gelen taleplere cevap vereceğiz ancak zorlanma yaşayacağız. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında araç konusunda biraz sıkıntı yaşayacağız. Fiyatlarımızda tabi ki bir değişiklik oldu yurt dışından gelen Arap misafirlerimiz hep üç yıl öncesinde kaldılar ancak Türkiye’de şartlar değişti. Şu anda olaya eski sistem üzerinde bakıyorlar ama fiyatlar değişti. Şu anda en uygun günlük araç kiralama fiyatı bin TL ile üç bin TL arasında değişiyor” diye konuştu.

10 BİN KİRALIK ARAÇ TRAFİĞE ÇIKACAK 

Trabzon’da yaklaşık 10 bin kiralık aracın trafiğe çıkacağını kaydeden Özpınar, “Trabzon’da yaklaşık 10 bin araç piyasada olacak. Trabzon’a yoğun bir talep var, sezonun kısa olmasına rağmen yeterli gelmiyor. Sezon kısa olduğu için Trabzon’a 2-3 ay yoğun bir şekilde talep oluyor bu nedenle yeterli olmuyor. Bizim için en önemli tabi ki Suudi pazarı, Suudi pazarı çok önemli çünkü; 40 milyona aşkın bir nüfusu var diğer Arap ülkelerinin nüfusu 3-5 milyon dolayısıyla onlar bizi tatmin etmiyor” şeklinde konuştu.

 

Etiketler