23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2022-01-24 09:53:20

Elektrik, doğal gaz, süt, et, yağ, meyve, sebze... KDV düşecek, vatandaş gülecek

KDV oranlarının düşürülmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmalarda sona gelindi. Vatandaşların bir süredir beklediği düşüş yalnızca tüketiciyi değil üretici ve ticaretçiyi de rahatlatacak. Çalışmalar kapsamında, temel gıda, sağlık ve eğitim ürünlerinde KDV'nin tamamen kaldırılması ise seçenekler arasında.

Elektrik, doğal gaz, süt, et, yağ, meyve, sebze... KDV düşecek, vatandaş gülecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın KDV planlaması için yürüttüğü çalışmalarda sona yaklaşıldı. Yalnızca tüketiciyi değil üretici ve ticaret yapanı da rahatlatması beklenen çalşmada, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda odalar, sektör temsilcileriyle yapılan çalıştayda temel gıda ürünleri; peynir, yağ, süt, et, yumurta, bebek maması, hijyenik ped gibi lüks sayılmayan ürünlerde KDV'nin tamamen kaldırılması talebi ön plana çıktı.

TEMEL İHTİYAÇLARDA VERGİ SIFIRLANMASI

KDV'nin bazı ürünlerde tamamen kaldırılması, bazılarında ise düşürülmesi çalışmalarının yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin çok ses getireceğini söylediği yeni sistemde birkaç alternatif de bulunuyor. Sabah'ın haberine göre, KDV'nin sadeleştirilmesi, istisnalar, indirimler ve iade süreçlerine ilişkin çalışma hız kazandı. Öncelikle üzerinde durulan konu yüzde 18'lik KDV'nin düşürülmesi temel ihtiyaçlarda da verginin sıfırlanması yönünde.

TARLADAN MARKETE UÇURUM OLMAYACAK

Gıda, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçlarda KDV oranlarında yapılacak düzenlemeyle fiyat etiketlerinde düşüş sağlanması hedefleniyor. Meyve ve sebzede tarladan çıkış ile perakende satış arasındaki oran dengesizliğinin de giderilmesi hedefleniyor.

Bunun ortadan kalkması için de toptan mal, perakende ve hizmet tesliminde tek oran KDV uygulanması planlanıyor.

ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZDA DA VERGİ İNDİRİMİ

Mevcut uygulamada tarladan çıkış yüzde 1, perakende satışta yüzde 8 KDV alınıyor. Sektör temsilcileri, elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçlardaki vergilerin de indirilmesini talep ediyor.

Tüketici Konfederasyonu temel ihtiyaçlarda KDV'nin komple kaldırılmasını, bazı sektör temsilcileri de gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesini istiyor.

Pakette yatırımcıyı teşvik eden, tüketicinin de alım gücünü artıran tedbirler olacak. KDV, hâlihazırda 1,8 ve 18 olmak üzere 3 farklı şekilde uygulanıyor. Farklı KDV rakamlarının uygulanması sorunlara neden oluyor.

 

Etiketler