Tarih : 30.07.2021 - 14:21 Yorum : 0

Türk iş dünyası fidan seferberliği başlattı

Türk iş dünyası ülkenin güneyinde yaşanan büyük orman yangınları için seferberlik başlattı. Yanan bölgelerin tekrar yeşillendirilmesine destek veren iş insanları fidan bağışında bulunacaklarını açıkladı.

Türk iş dünyası fidan seferberliği başlattı

Tüm Türkiye 21 ilde 63 noktada çıkan orman yangınlarını söndürmek için seferber olurken, yanan bölgelerin tekrar yeşillendirilmesi için Türk iş dünyası kaybedilen ormanlık alanlara fidan dikim kampanyası başlattı.

Bu kapsamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracat ailesini, yangında zarar gören orman bölgelerinde geleceğe nefes olacak fidanları toprakla buluşturmaya davet etti.

"DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE'Yİ HEP BERABER İNŞA EDECEĞİZ"

Açıklamada değerlendirmeleri yer alan TİM Başkanı İsmail Gülle, son yangınların kendilerini fazlasıyla üzdüğünü belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

"Gelecek nesillere miras bırakacağımız daha yeşil bir Türkiye'yi hep beraber inşa etmek için ihracatçılarımızı yangınlarda kaybettiğimiz ormanlık bölgelerde fidanları toprakla buluşturmaya davet ediyoruz. TİM olarak, 100 bini aşkın ihracatçılarımız adına yeşil büyümeye, yeşil geleceğe odaklanmış cennet vatanımızda ağaçlandırma seferberliği başlatıyoruz. Çocuklarımıza, gelecek nesillerimize bırakacağımız en büyük miras, temiz bir dünya, temiz bir atmosferdir. Yeşil vatanımızı yeniden ağaçlandırmak adına başlatmış olduğumuz seferberlikle, yeşil bir Türkiye için geleceğe nefes olacağız."

TOBB’DAN 5 MİLYON LİRALIK DESTEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla ormanları yeniden canlandırmak için 5 milyon TL destekte bulunacaklarını açıkladı.

Hisarcıklıoğlu paylaşımında, “Milletimizin yanındayız Türkiye Bayrağı Birlikten güç ve umut doğar. Yaprak dökmeyen ağaç Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon TL destek veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz. #GeçmişOlsunTürkiye” ifadelerini kullandı.

TESK'TEN SEFERBERLİĞE 'AĞAÇ'LI DESTEK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülke genelindeki orman yangınlarında zarar gören alanları ağaçlandırmak için kampanya başlattıklarını bildirdi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kısa sürede ülkenin birçok bölgesinde başlayan orman yangınlarının "herkesin ciğerini yaktığını" ifade etti. Maddi ve manevi kayıpların herkesi üzdüğünü belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Yangında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yanan ağaçlar, yangında kaybettiğimiz canlar geleceğimizdi. Yanan ormanlarımızı telafi etmek ve yeniden yeşertmek için TESK olarak düzenlediğimiz kampanya ile ülke genelindeki tüm esnaf ve sanatkarlar olarak en az bir ağaç dikerek orman yangınlarıyla mücadele seferberliğine destek oluyoruz."

MÜTEAHHİTLER DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU

Orman yangını ile mücadele eden çalışanlara ve vatandaşlara tüm Türkiye’nin minnet borcu olduğunu ifade eden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “Öncelikle yangın bölgesinde bulunanlar olmak üzere tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Doğamızı, vatandaşlarımızın canını ve malını korumak için mücadelesini sürdüren tüm çalışanlara sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Orman yangınlarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

“DOĞAMIZI KORUMAK HEPİMİZİN BORCU”

Doğayı korumanın, yanan bölgelerin tekrar yeşillendirilmesinin herkesin ortak sorumluluğu olduğunu anlatan TMB Başkanı Eren, şunları söyledi:

“Gelecek nesillerden ödünç aldığımız doğamızı korumak; özellikle ülkemizin yanan akciğerlerini yeniden hayata döndürmek hepimizin ortak görevi. Üyelerimiz ile birlikte bu sorumluluk bilinciyle fidan bağışı kampanyamızı başlattık. Tüm Türkiye’nin birlik içinde yanan bölgeleri eski haline getirmek için çalışacağına gönülden inanıyoruz.”

GENÇ MÜSİAD’TAN 1000 FİDAN

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gençlik şubesi Genç MÜSİAD da sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda yangın bölgesine fidan bağış kampanyasını şöyle duyurdu:

“Ülkemiz için #BirlikOlmaVakti Ülkemizin dört bir yanında meydana gelen yangınlarda zarar gören ormanlarımızı yeniden yeşertmek ve ülkemizin geleceğine nefes olmak için Genç MÜSİAD olarak 1.000 fidan Yaprak dökmeyen ağaç bağışlıyoruz.”

Etiketler : Orman Yangını
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber