20˚
İstanbul
20˚
şiddetli yağmur
Nem %68
Rüzgar 10.12 /s
Perşembe
16˚/12˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
21˚/14˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-06-21 14:10:03

Yenilenebilir enerjide 2023 hedefi tuttu

Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesi mayıs sonu itibarıyla 51 bin 388 megavata ulaştı. 5,2 teravatsaatlik YEK-G belgesi ihraç edilirken, 2023 hedefi 2 yıl kala tutturuldu.

Yenilenebilir enerjide 2023 hedefi tuttu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesinin mayıs sonu itibarıyla 51 bin 388 megavata ulaştığını ve bunun toplam kurulu gücün yüzde 52,7'sini oluşturduğunu açıkladı.

Haziran başında devreye alınan YEK-G sistemi ile de bugüne kadar 5,2 teravatsaatlik belgenin ihraç edildiğini bildirdi. Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) bünyesinde 1 Haziran'da devreye giren ve bugün itibarıyla yenilenebilir kaynak bazında işleme açılan YEK-G Sistemi ve Organize YEK-G Piyasası'nın açılış töreninde konuşan Bakan Fatih Dönmez yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimine dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesinin mayıs sonu itibarıyla 51 bin 388 megavata ulaştığını ve toplam kurulu gücün yüzde 52,7'sini oluşturduğunu aktaran Bakan Dönmez, "Kurulu güçteki bu artışımız elektrik üretimimize de yansıdı. 2002'de yüzde 26 olan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi oranımız son 3 yılda yüzde 40-45 bandına geldi" dedi.

2023 HEDEFİNE ŞİMDİDEN ULAŞILDI

Türkiye'nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde 2023 hedefine bugünden ulaşıldığının altını çizen Bakan Dönmez, devreye giren YEK-G sistemi ve piyasasıyla yenilenebilir enerjinin teşviki ve geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığını söyledi. Sistemin gönüllülük esasına dayandığını da sözlerine ekledi. kaydeden Bakan Dönmez şu açıklamalarda bulundu: “Üreticilerimize ve tüketicilerimize kullandıkları elektriğin kaynağını seçme alternatifi sunuyoruz. Böylece yeşil enerji kullanımının bilinçli bir seçenek haline gelmesini sağlayacağız. Bireysel tüketicilerden büyük ölçekli kuruluşlarımıza kadar yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih edenler, artık YEK-G ile bu seçimlerini belgelendirebilecek. Böylece üretimden tüketime kadar her aşamada elektriğin hangi yenilenebilir kaynaktan üretildiğini takip edebilecek. Tüketiciler artık satın aldığı elektriğin kaynağını bilecek. Bunu bir sertifikayla ispat edecekler. Üreticiler de portföylerinde yenilenebilir enerji bulundurduklarına dair yükümlülüklerini böylece doğrulamış olacaklar. Yenilenebilir enerjide artık her aşama kayıt altında olacak.”

127 SANTRALDEN SİSTEME KAYIT

Bakan Dönmez, YEK-G sisteminin yüzde 100 yerli imkanlarla blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulduğuna işaret ederek, "Üretilen her 1 megavat elektrik üretimine karşılık özel bir kod tanımlanacak. Bu da sistemin veri doğruluğunu ve takibini sağlayacak. 21 Haziran itibarıyla 100 piyasa katılımcısının 127 yenilenebilir enerji santrali sisteme kaydını yaptı. Bunların 53'ü üretim, 47'si tedarik lisansına sahip. 1 Haziran'da devreye aldığımız sistemimizde bugüne kadar 5,2 teravatsaatlik YEK-G belgesi ihraç edildi" ifadelerini kullandı.

JEOTERMAL ÖNCÜ OLDU

Organize YEK-G piyasasında hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisinin kaynaklarına bağlı olarak ayrı ayrı işlem göreceğini kaydeden Dönmez, kaynağa bağlı olarak farklı YEK-G belge fiyatları oluşacağını dile getirdi. Dönmez, piyasada gerçekleştirilen ilk işleme ilişkin, "Organize YEK-G Piyasasında ilk eşleşme jeotermal enerjide oldu. İlk eşleşmede megavatsaati 5 lira olmak üzere 10 adet YEK-G Belgesi oluşturuldu." ifadelerini kullandı.

İKİ FARKLI AŞAMAYA SAHİP

YEK-G piyasasının iki farklı aşamaya sahip olduğunu belirten Dönmez, ilk aşama olan YEK-G sisteminde elektriğin EPİAŞ tarafından kaynağına göre sertifikalandırılacağını, üretici adına kaydının yapılacağını ve ihraç edileceğini anlattı. Dönmez, ikinci aşama olan YEK-G piyasasına ilişkin ise "Burası organize bir piyasa. EPİAŞ tarafından işletilecek. Üretilen sertifikalar organize piyasalarda işlem görerek el değiştirecek. Burada fiyat organize piyasada kaynağa bağlı olarak oluşacak. Organize piyasa ayda bir işleme açık olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Dönmez, konuşmasının ardından EPİAŞ'ın şeffaflık butonuna basarak piyasanın açılışını gerçekleştirdi.Etiketler