Tarih : 07.05.2021 - 18:49 Yorum : 0

Ayasofya Camii’ne ilk mahya asıldı

24 Temmuz 2020’de kılınan Cuma namazı ile birlikte ibadete açılan Ayasofya Camii’nde ilk mahya asıldı.

Ayasofya Camii’ne ilk mahya asıldı

24 Temmuz 2020’de 87 yıllık özlemin sona ermesi ile birlikte Ayasofya ibadete açılmıştı. Ramazan ayı birlikte Ayasofya Camii mahyayla taçlandı.  Tarihi anlar drone ile görüntülendi. 87 yıl sonra Kadir Gecesi öncesi asılan ilk mahyada "La ilahe illallah" yazıyor. 

Ayasofya Camii yeni çehresiyle hayran bıraktı Ayasofya Camii yeni çehresiyle hayran bıraktı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi içerisinde restorasyon için kurulan dev iskele sökülünce tüm ihtişamı ortaya çıktı. Namaza gelen cemaatle birlikte eşsiz manzaraya sahne oldu.

2020'nin en unutulmaz olayı Ayasofya 2020'nin en unutulmaz olayı Ayasofya Telegram’da yeni bir kanal açan AK Parti, buradan vatandaşın nabzını tuttu. Vatandaşa ‘2020’nin en beğenilen olayı nedir?’ diye soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya 2020 yılının taçlı yıldızıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ayasofya 2020 yılının taçlı yıldızıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını kılmak için Kısıklı'da bulunan konutundan çıkarak Fatih'teki Ayasofya-i Kebir Camii'ne geldi. Burada namazını kılan Erdoğan, çıkışta açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya Camisi'ne hat tablosu bağışladı Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya Camisi'ne hat tablosu bağışladı Al-i İmran suresi 159. ve 160. ayetlerin yazılı olduğu tablo Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne asıldı.

Ayasofya’da dev iskele 7 yıl sonra kaldırıldı Ayasofya’da dev iskele 7 yıl sonra kaldırıldı Ayasofya'da 7 yıldır bulunan dev iskelenin söküm işlemleri tamamlandı. Uzun yıllardır dev iskelenin kapattığı figür de iskelenin kaldırılmasının ardından ortaya çıktı.

 

MESLEĞİN SON USTASI TAKTI

Ayasofya'nın ilk mahyasını ise mesleğin son ustası Kahraman Yıldız taktı. Yıldız yaptığı açıklamada  “15-20 günden beri İstanbul Valiliği’nin kontrolünde Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde mahya takımını yapmaya çalışıyoruz. Bu 15-20 günde diğer camilerimizin mahyalarını astık, ikinci üçüncü mahyaları astık. Edirne ve Bursa’daki yazılarımızı da astık. Akşamları kalan zamanlarda da Ayasofya takımının çalışmalarını yaptık. Nihayet bu takımı yapabildik. Daha bir saat önce bu takım hazırlandı. Bugün de Allah izin verirse buraya asacağız. Mahyamızla birlikte “La İlahe İllallah” yazacağız. 45- 50 yıldır Sultan Ahmet Camii’nde ve diğer camilere de mahya asıyorum. Ayasofya’ya bakardık önceden gerçekten Ayasofya büyük bir cami. Tek ceremesi var büyük bir cami. Buda bugün bize nasip oldu. Kazasız belasız bitirebilirsek ‘La ilahe illallah’ yazacağız” dedi.

Kaynak : İHA
Etiketler : Ayasofya Camii
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber