22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-16 11:20:40

Federasyon Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT sorununu TGRT Haber’de anlattı

Yıllardır emekli olmayı bekleyen EYT’liler, yeniden gündemde. Emeklilere ve asgari ücretlilere yapılan yüksek zamların ardında kendi mağduriyetlerinin de giderilmesini istiyorlar. EYT’liler, “EYT’de son durum nedir?”, “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’den kimler yararlanacak?” gibi sorulara kilitlendi. EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, TGRT Haber’de EYT’lilerin yaşadıkları sorunlarını ve taleplerini paylaştı.

Federasyon Başkanı Gönül Boran Özüpak,  EYT sorununu TGRT Haber’de anlattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Emeklilere ve asgari ücretlilere yapılan yüksek zamlarla olası mağduriyetlerin önüne geçilirken Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu yeniden gündeme geldi. Bugün EYT’liler 81 ilde taleplerini bir kez daha seslendirmek için alanlara inecek. Türkiye’de SGK’ya göre yaklaşık 6,2 milyon EYT’li bulunuyor. Yani kanunda belirtilen prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartı nedeniyle emekli aylığı alamayan 6,2 milyonluk geniş bir kitle. Peki EYT’de son durum nedir?  EYT ne zaman çıkacak? EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak, TGRT Haber’de Ziya Osman Açıkel ve Gözde Altıntepe ile Gün Başlıyor Programında EYT’lilerin yaşadıkları sorunları ve taleplerini dile getirdi. 

GEÇİNEMİYORUZ, AİLELER PARÇALANIYOR

En son yaptıkları çalışmaya göre Türkiye’de 5 milyona yakın EYT’li olduğunu belirten Özüpak, yaşı bekleyen insanlara maliyet üzerinden hesap yapılmasını kabul edemediklerini söyleyerek bunun nedenini şöyle açıkladı: 

“Bizden istenileni artık 3. tura dönüyoruz. Pirim gün sayımızı katladık, vergilerimizi yatırdık. Bize maliyet olarak gelmesinler. Anayasal hakkımız olan emekliliğimizi istiyoruz. Mağduriyetimiz giderek artıyor. Hem emekli olamıyoruz hem de yaştan dolayı pek çok insan iş bulamıyor. Bu insanların evlerinin geçimini sağlaması gerekiyor, sağlık sigortasından bile aylık 150 TL ödemeden faydalanamıyoruz. Hem psikolojik hem maddi olarak sıkıntı yaşıyoruz. Aileler parçalanıyor. Bu bizim anamızın ak sütü gibi helaldir, sadece bunu istiyoruz.” 

İKTİDARIN YAKLAŞIMI EYT’LİLERİ ÜZÜYOR

81 ilde alanlara ineceklerini belirten Özüpak, muhalefet partileri haklılığımıza inanırken hükümet tarafından farklı yaklaşılmasının EYT’lileri son derece üzdüğünü belirtti. “Biz siyaset yapmıyoruz hakkımızı istiyoruz” diyen Özüpak, bu sorunun topluma mal olduğunu belirterek “Siyasetin zemini bizim çözüm merciimizdir. Hükümetimiz, sayın Cumhurbaşkanımız çözecek. Eğer ki bir ayrı gayrı durumu varsa yine ortak bir yol bulunarak çözülmesi gerektiğine inanıyorum. Parçalanıyoruz, yaşamıyoruz, nefes alamıyoruz. Muhalefet partilerinin desteği sonuna kadar devam edecek” dedi. 

EYT’DEN KİMLER YARARLANACAK? 

Kadınlarda 20 yıl 5.000 pirim günü, erkeklerde ise 25 yıl 5.000 pirim günüyle kazanılmış bir hak olduğunu vurgulayan Özüpak, çözüm önerisi olarak şunları söyledi: 

“4447 sayılı Kanunun geriye aleyhte işletilme maddesinin kaldırılmasının iptali bizim ana sorunlarımızı çözecektir. Ayrıca diğer yavru sorunlar dediğimiz sağlık sigortası, mesai gibi sorunları da çözecek. Pirim gün sayısını doldurmayan arkadaşlar var, sigorta numarası almış ama emekliliği 2000 yılı sonrası başlayan arkadaşlar var,  25 yılını doldurmamış olan arkadaşlar var. Hemen emekli olacak EYT’li sayımız 750 bin ile 1 milyon arasında. Yaklaşık 5 milyona yakınız ancak hane olarak düşündüğümüzde bu durumdan etkilenen insan sayısı 20 milyon. Çözümsüz değiliz ama yeter ki finansal sorun olarak bakılmayalım.”

SEÇİM ÖNCESİ ÇÖZÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

Özüpak, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Aile ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Yardımcısı iken 2019’da görüştüklerini kaydetti. “Kendisi bizi en iyi anlayacak ve analiz edebilecek kişi” diyen Özüpak, ancak kendisiyle görüşme girişimlerinin olduğunu ve cevap beklediklerini kaydetti. “Umutluyuz, asla umutsuz değiliz” diyen Özüpak, “Yaş aralığımıza baktığımızda artık söz değil icraat gerekiyor. Sizin sorununuz 2023 sonrası çözeceğiz, gibi sözler bizim mağduriyetimizi gidermiyor. Hükümetimiz çözeceğiz diyorsa seçim öncesi yapması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

 

Etiketler