2022-07-27 11:53:00 | Son Güncelleme : 2022-07-27 11:58:33

Oscar’a giden yolda önemli viraj! 79. Venedik Film Festivali programı belli oldu

31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 79. Venedik Film Festivali’nde program belli oldu. “Altın Aslan” ödülü için yarışacak filmlerde festivalin açılışı Noah Baumbach'ın, başrollerinde Adam Driver ve Greta Gerwig'in yer adığı "White Noise" filmiyle yapılacak.

Oscar’a giden yolda önemli viraj! 79. Venedik Film Festivali programı belli oldu
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

79. Venedik Film Festivali’nde geri sayım başladı. 31 Ağustos- 10 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde yarışacak filmler açıklandı. ABD’li oyuncu Julianne Moore’nin jüri başkanlığını üstlendiği festivalde bu yıl birbirinden iddialı yapımlar kozlarını paylaşacak. Oscar adayı olması yolunda önemli bir viraj olarak görülen festivalin açılış filmini yönetmen koltuğunda Noah Baumbach’ın oturduğu ve başrollerinde Adam Driver ve Greta Gerwig’in yer aldığı “White Noise” yapacak.

İLK KEZ BİR NETFLIX FİLMİ FESTİVAL’DE

Don DeLillo'nun aynı isimli kitabından uyarlanacak olan film, Baumbach ve Driver'ı ikinci kez (Marriage Story) bir araya getirecek. Netflix'in yapımcılığını üstlediği film, ilk kez Venedik Film Festivali'nin açılış filmi olacak.

YÖNETMENLER KIYASIYA YARIŞACAK

Ana yarışmada ayrıca; Luca Guadagnino ve Timothee Chalamet'yi yeniden bir araya getiren "Bones and All", Ana de Armas'ın Marilyn Monroe'ya hayat verdiği Andrew Dominik imzalı biyografi filmi "Blonde", Anthony Hopkins başrollü "Baba" filmiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Florian Zeller'ın ikinci filmi "The Son" ve Darren Aronofsky, Alejandro González Iñárritu, Jafar Panahi gibi birçok usta yönetmenin filmleri yarışacak.

JÜRİ BAŞKANI ABD’Lİ MOORE ÜSTLENİYOR

79. Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığını ABD’li oyuncu Julianne Moore üstleniyor. Jürideki diğer isimler ise şöyle:

Audrey Diwan, Leonardo Di Costanzo, Mariano Cohn, Rodrigo Sorogoyen, Leila Hatami ve Kazuo Ishigurok.

İşte 79. Venedik Film Festivali programında yer alan filmlerin tamamı:

Ana Yarışma

  • White Noise (Noah Baumbach) - Açılış Filmi
  • Il Signore Delle Formiche (Gianni Amelio)
  • The Whale (Darren Aronofsky)
  • L’Immensita (Emanuele Crialese)
  • Saint Omer (Alice Diop)
  • Blonde (Andrew Dominik)
  • TÁR (Todd Field)
  • Love Life (Koji Fukada)
  • Bardo, False Chronicle Of A Handful Of Truths (Alejandro González Iñárritu)
  • Athena (Romain Gavras)
  • Bones And All (Luca Guadagnino)
  • The Eternal Daughter (Joanna Hogg)
  • Beyond The Wall (Vahid Jalilvand)
  • The Banshees Of Inisherin (Martin McDonagh)
  • Argentina, 1985 (Santiago Mitre)
  • Chiara (Susanna Nicchiarelli)
  • Monica (Andrea Pallaoro)
  • No Bears (Jafar Panahi)
  • All The Beauty And The Bloodshed (Laura Poitras)
  • A Couple (Frederick Wiseman)
  • The Son (Florian Zeller)
  • Our Ties (Roschdy Zem)
  • Other People’s Children (Rebecca Zlotowski)

Yarışma Dışı (Kurmaca)

  • The Hanging Sun (Francesco Carrozzini)
  • When The Waves Are Gone (Lav Diaz)
  • Living (Oliver Hermanus)
  • Dead For A Dollar (Walter Hill)
  • Call Of God (Kim Ki-duk)
  • Dreamin’ Wild (Bill Pohlad)
  • Master Gardener (Paul Schrader)
  • Siccita (Paolo Virzi)
  • Pearl (Ti West)
  • Don’t Worry Darling (Olivia Wilde)

Yarışma Dışı (Belgesel)

  • Freedom On Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (Evgeny Afineevsky)
  • The Matchmaker (Benedetta Argentieri)
  • Gli Ultimi Giorni Dell’umanita (Enrico Ghezzi, Alessandro Gagliardo)
  • A Compassionate Spy (Steve James)
  • Music For Black Pigeons (Jorgen Leth, Andreas Koefoed)
  • The Kiev Trial (Sergei Loznitsa)
  • In Viaggio (Gianfranco Rosi
  • Bobi Wine Ghetto President (Christopher Sharp, Moses Bwayo)
  • Nuclear (Oliver Stone)

Yarışma Dışı (Diziler)

  • The Kingdom Exodus (Bölümler: 1-5) (Lars von Trier)
  • Copenhagen Cowboy (Bölümler 1-6) (Nicolas Winding Refn)

Horizons

  • Princess (Roberto De Paolis) - Açılış Filmi
  • Victim (Michal Blasko)
  • On The Fringe (Juan Diego Botto)
  • Trenque Lauquen (Laura Citarella)
  • Vera (Tizza Covi, Rainer Frimmel)
  • Innocence (Guy Davidi)
  • Blanquita (Fernando Guzzoni)
  • For My Country (Rachid Hami)
  • A Man (Kei Ishikawa)
  • Bread And Salt (Damian Kocur)
  • Luxembourg, Luxembourg (Antonio Lukich)
  • Ti Mangio Il Cuore (Pippo Mezzapesa)
  • To The North (Mihai Mincan)
  • Autobiography (Makbul Mubarak)
  • The Sitting Duck (Jean-Paul Salome)
  • World War III (Houman Seyedi)
  • The Happiest Man In The World (Teona Strugar Mitevska)
  • The Bride (Sergio Trefaut)

Horizons Extra 

  • Origin Of Evil (Sebastien Marnier) - Açılış Filmi
  • Hanging Gardens (Ahmed Yassin Al Daradji)
  • Amanda (Carolina Cavalli)
  • Red Shoes (Carlos Eichelmann Kaiser)
  • Nezouh (Soudade Kaadan)
  • Notte Fantasma (Fulvio Risuleo)
  • Without Her (Arian Vazirdaftari)
  • Valeria Is Getting Married (Michal Vinik)
  • Goliath (Adilkhan Yerzhanov)