Tarih : 09.03.2018 - 22:50 Yorum : 1

En çok izlenen 17 Türk dizisi | Dünyada en çok izlenen Türk dizileri

En çok izlenen 17 Türk dizisi. Dünyada en çok izlenen Türk dizileri saatlerce süren Türk dizilerini sadece 1 saatlik dizilere alışmış dünyalılarla tanıştırdık, tadına doyum olmuyor demeden her akşam bir film tadında dizilerimizi izlediler. Güney Amerika'dan Hindistan'a kadar tüm dünyaya yayılmış Türk dizilerini, kaç kişi izledi, ne kadar hasılat yaptı? İşte tüm dünyada en çok izlenen Türk dizilerinin listesi...

En çok izlenen 17 Türk dizisi | Dünyada en çok izlenen Türk dizileri

En çok izlenen 17 Türk dizisi | Dünyada en çok izlenen Türk dizilerinin listesini haberimizde bulabilirsiniz. Saatlerce süren ve yapımları yüksek maliyetleri bulan Türk dizilerini sadece 1 saatlik dizilere alışmış dünyalılarla tanıştırdık. Onlar da yadsımadan Türk dizilerini kabul ettiler ve en çok izlenen diziler arasına aldılar. İşte yurtdışında çok izlenen Türk dizileri..

EN ÇOK İZLENEN TÜRK DİZİLERİ

17- Küçük Kadınlar

2008 yılında yaz sezonunda Kanal D de yayınlanmaya başlayan dizi yüksek reyting oranıyla kış sezonun da da yayınlanmaya başlanmıştır.Başrollerini Hande Soral, Kıvanç Kasabalı, Özge Borak, Fulya Zenginer, Elit İşcan ‘ın paylaştığı dizi toplamda 3 sezon sürmüştür. Yayınlanmaya 2008 yılında başlayan dizi duygusal bir finaliyle 2011 yılında bitmiştir. Dünya Klasikleri arasında yer alan Küçük Kadınlar kitabından esinlenerek yapılmıştır. Dizide bir günde anne ve babalarını trafik kazası ile kaybetmeleri ile başlayan beş küçük kız kardeşin dramatik hayatı ele alınmıştır.Dizi bittikten sonra yüksek miktarda para ile Bulgaristan ve Kazakistan’a satılmıştır.

16- Asi

Kanal D’de, 2007’de yayınlanmaya başlamıştır. Başrollerini Tuba Büyüküstün (Asi), Murat Yıldırım (Demir), Selma Ergeç (Defne), Çetin Tekindor (İhsan),Nur Sürer (Neriman), Cemal Hünal (Kerim), Tuncel Kurtiz(Cemal Ağa)’in paylaştığı dizi Hatay da geçmiş ve toplamda 2 sezon sürmüştür.Demir İstanbul da bir iş adamıdır.Geçmişinde annesinin intihar ile ölümünü çözmek için memleketi Antakya‘ya döner.Annesinin ölümünden sorumlu tuttuğu Kozcuoğlu ailesinin büyük kızı asi ye aşık olur.İntikamı ve aşkı arasında kalan demir’in hayatı ele alınmıştır.Finalinden itibaren 67 ülkede yayınlanan dizi özellikle arap ülkelerinde büyük ilgi görerek oyuncularının dünya platformunda yerini almasını sağladı.Dizinin bu başarısı 51.Monte-Carlo Televizyon Festivali’nde En İyi Pembe Dizi kategorisinde aday gösterildi.Ayrıca dizinin başrol oyuncusu Tuba Büyüküstün’e İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Ödülleri’nde En İyi Dizi Oyuncusu ödülünü kazandırdı.

15- Dila Hanım

İlk bölümü 14 Eylül 2012 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır.Türk sinemasın da Türkan Şoray ve Kadir İnanır Dila Hanım ismiyle daha önce filmin başrollerini paylaşmışlardı. 2012'de ki Dila Hanım dizi şeklinde uyarlanmış ve başrollerini erkan petekkaya ve hatice şendil paylaşmıştır.Bu uyarlama 2013 te Ayaklı Gazete Tv Ödüllerinde en iyi uyarlama dizi ödülünü kazandırmıştır. Hikâye Adana’da eşini öldüren kan davalısı Rıza bey ve Dila hanım arasında geçmektedir.İintikamın aşka dönüştüğü dizi oldukça sürükleyici ve etkieyici bir kurguya sahiptir.Toplamda 2 sezon süren dizi 25 Nisan 2014’te bitti.Bitiminden kısa bir süre sonra da yurt dışına satılarak Kazakistan, Gürcistan, İran, Hırvatistan, Kosava ve Bulgaristan da yayınlanmaya başladı.

14- İffet

Başrollerini Deniz Çakır ve İbrahim Çelikkol’un aldığı dizi toplamda 2 sezon 40 bölümden oluşmaktadır. 2011'de Star'da başlayan dizi balkan ülkelerine satılarak izleyicinin karşısına çıkmıştır. Yayınlandığı ülkeler arasında Makedonya, Afganistan, Romanya, İran, Gürcistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Pakistan, Hırvatistan gibi daha birçok ülke yer almaktadır.

13- Ezel

Başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere’nin yer aldığı Monte Cristo uyarlaması dizinin yapım ekibi ve oyuncularının katıldığı Abu Dhabi’deki kutlama hala akıllarda. Dizi Balkanlar’da da en popüler 3-4 diziden biri oldu.Dizilerin yeni durağı Güney Amerika’da da ilgiyle izleniyor.

12- Aşk ve Ceza

Başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Murat Yıldırım‘ın yer aldığı dizi 60 ülkeye satıldı ve en çok satılan 5 dizi içerisinde yer alıyor. Yayınlandığı herhangi bir ülkeden başarısızlık haberi gelmeyen nadir dizilerden olan Aşk ve Ceza özellikle Avrupa ülkelerinde aldığı reytinglerle konuşuluyor.

11- Adını Feriha Koydum 

Başrollerinde Hazal Kaya, Çağatay Ulusoy ve Vahide Perçin’in yer aldığı dizi Ortadoğu’da tam bir fenomen oldu. Ev hanımlarının diziye olan düşkünlüğü reklamlara ve videolara konu oldu. Dizi daha sonra satıldığı Balkan ülkelerinde zirveye yerleşen dizi Pakistan’da 20 milyondan fazla izleyicinin izlediği bölümlere sahip. Yakında Hindistan'da gösterilen ilk Türk dizisi olacak.

10- Gümüş 

Finalini Ortadoğu’da 85 milyon izleyicinin izlediği Gümüş dizisinin tekrarları hala ilgiyle izleniyor. Diziyi Ortadoğu’da yayınlayan MBC kanalının 2011 yılına kadar yayın konusunda sorun yaşadığını hatırlatalım, tüm Ortadoğu’da aynı anda yayın yapması bu kadar zaman almasa dizinin ne kadar izleneceği meçhu. Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden’i birer yıldıza dönüştüren dizi Ortadoğu’da ki seviyede olmasa da diğer ülkelerde de ilgiyle izlendi.

9- Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Bir aile dramını anlatan dizinin hikayesi on milyonlarca insanı etkiledi. Dizi dönem dizisi olmasının dezavantajıyla listenin ortalarında yer aldı. MBC’de yayınlandığı süre içerisinde Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinden sonra 2.sırada yer aldı dizi, sadece Şili’de yayından kaldırılırken diğer ülkelerde her zaman zirveyi zorladı.

8- Sıla

Finalinin üzerinden neredeyse 10 yıl geçse de Sıla dizisi hala Atv’nin en büyük kozu durumunda. Cansu Dere’yi uluslararası bir yıldız haline getiren dizi geçtiğimiz yıl Balkan ülkelerinde aldığı reytingler ve bölüm başı satış ücretiyle çok konuşuldu. Dizi şu anda Şili’de en çok izlenen dizi konumunda, yeni yayına girdiği Peru’da da 15 reytingten fazla alıyor.Diğer dizilere göre daha az ülkeye satılan dizi satışı arttıkça zirveyi zorlayabilir.

7- Aşk-ı Memnu

Türk Dallas’ı olarak ünlenen Aşk-ı Memnu Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Nebahat Çehre, Nur Fettahoğlu, Selçuk Yöntem ve Hazal Kaya gibi birçok ismi uluslarası arenada tanınır hale getirdi. Dizinin reyting sonuçlarından bahsetmeye zaten gerek yok, o kadar popüler oldu ki bir çok defa tekrarları yayınlanmasına rağmen geçtiğimiz Ramazan ayında sahur vakti 4 saat Aşk-ı Memnu yayınlayan ülkeler oldu.

6- Binbir Gece

Avrupa ülkelerinde ilgiyle izlenen ilk Türk dizisi olan Binbir Gece finalinin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen hala başarısı ile adından söz ettiriyor. Güney Amerika’da da en çok izlenen dizi olan Binbir Gece son 1 yılda satıldığı Endonezya, Rusya ve Pakistan gibi ülkelerde ilgiyle izleniyor. Dizinin başarısı başrolleri Halit Ergenç ve Bergüzar Korel‘in mükemmel çift olarak anılmasını sağladı.

5- Fatmagül’ün Suçu Ne?

Ortadoğu’nun tamamına yayın yapan MBC’nin gelmiş geçmiş en çok izlenen dizisi olan Fatmagül’ün Suçu Ne? şu sıralar Güney Amerika’da aldığı reytinglerle konuşuluyor. Adını Feriha Koydum gibi Pakistan’da 20 milyondan fazla izleyiciye ulaşan bölümleri bulunan dizi Rusya hariç yayınlandığı her ülkede başarılı oldu. Diziden sonra başrolleri Engin Akyürek ve Beren Saat’in önceki dizileri 30’dan fazla ülkeye satıldı.

4- Karagül

2016 yılında Karagül,  “En Yüksek İhracat Geliri” sıralamasında üçüncü oldu ve TİM tarafından ödüllendirildi. Karagüle altmışın üzerinde farklı ülkede yayına girdi. 

3- Kara Sevda

Geçtiğimiz Haziran ayında final yapan Kara Sevda, da şu ana kadar altmış beş ülkeye satıldı ve bu sayının kısa sürede yüzün üzerinde ülkeye satılması öngörülüyor. Ayrıca Kara Sevda, Kasım 2017’de sonuçları belli olacak International Emmy Awards’da “En İyi Telenovela” dalında dört finalistten biri oldu.

2- Kara Para Aşk

121 ülkede yayına giren Kara Para Aşk, 2016 yılında bölüm başına “En Yüksek İhracat Geliri” elde eden dizi sıfatıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllendirildi. 

1- Muhteşem Yüzyıl

Dizilerin satışı ile ilgili haberler yapan prensario.net’e göre 350 milyon, Alman Focus dergisine göre 400 milyon izleyiciye ulaşan Muhteşem Yüzyıl dünyada en çok izlenen Türk dizisi unvanının sahibi. Meryem Uzerli, Selma Ergeç, Okan Yalabık, Filiz Ahmet, Burak Özçivit ve Pelin Karahan gibi bir çok ismi uluslararası alanda üne kavuşturan dizi 70’den fazla ülkeye satıldı ve her ülkede başarılı olmayı bildi. Dizinin başarıları arasında kendi adına kanal açtırmak (Mısır), barışa katkısından dolayı aldığı uyum ödülü (Almanya), bir çok ülkeye ilk satılan dizi (İtalya, ABD, Çin ,Polonya vs.) bulunuyor.

 
 
YORUM YAPIN

 

1 Yorum

  1. Gülnaz

    Çok iyi

 
Daha fazla yorum
 
© 2004 - TGRT Haber