27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-09-22 11:05:16

Erdoğan'dan Göbeklitepe paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'taki Birleşmiş Milletler binasının bahçesinde sergilenen Göbeklitepe'deki dikilitaş sureti için yaptığı paylaşımda, "Ülkemize ve Şanlıurfa'mıza hayırlı olsun" dedi.

Erdoğan'dan Göbeklitepe paylaşımı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta bulunan Birleşmiş Milletler binası bahçesindeki Göbeklitepe'deki dikilitaşın replikasına ilişkin sosyal medya üzerinden paylaşım yaparak ülkeye ve Şanlıurfa'ya hayırlı olmasını diledi.

Kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, serginin başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şanlıurfa'da yer alan ve 'tarihin sıfır noktası' olarak adlandırılan Göbeklitepe'deki dikilitaşların bir sureti, New York'taki Birleşmiş Milletler binasının bahçesinde sergilenmeye başlandı. Ülkemize ve Şanlıurfa'mıza hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

Paylaşımında dikilitaş replikası ziyaretinde çekilen fotoğrafa da yer veren Erdoğan'ın  BM 76. Genel Kurulu'na hitabının ardından eseri ziyaret ettiği öğrenildi.

Birleşmiş Milletler'in New York'taki y.rleşkesinde sergilenen ikinci 'antik dönem Anadolu eseri' olan Dikilitaş replikası, Göbeklitepe'deki tüm dikilitaşlarda olduğu gibi bölgede "Şanlıurfa taşı" olarak bilinen kireç taşından yapıldı. Eser, Şanlıurfalı arkeolog ve heykeltraş Ahmet Demirtaş ve ekibi tarafından yaklaşık 2 ayda hazırlandı.

Etiketler