22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-30 12:19:59

Metin Gürcan'ın ifadelerinde Karabağ detayı: Türk askeri sahada olmayacak, güzel!

Gizli siyasi ve askeri bilgileri para karşılığında yabancı diplomatlara verdiği için casusluk suçlamasıyla tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyelerinden Metin Gürcan’ın ifadesine yansıyan diyaloglar dikkat çekti. Gürcan'ın Karabağ savaşı ile ilgili bilgi aktardığı bir diplomat “Türk askeri sahada olmayacak güzel” karşılığını verdi.

Metin Gürcan'ın ifadelerinde Karabağ detayı: Türk askeri sahada olmayacak, güzel!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

DEVA Partisi kurucu üyelerinden eski özel kuvvetler mensubu Metin Gürcan, hakkındaki siyasi ve askeri casusluk suçlamasıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. İfade işlemleri tamamlanan Gürcan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Bu arada Gürcan’ın Ankara’da iki ülkenin elçilik çalışanlarına maddi çıkar doğrultusunda gizli askeri/siyasi bilgiler verdiği, raporlar hazırladığı ortaya çıktı. Görüştüğü kişilerden para alırken polisin takibine takılan Gürcan, yaptığı işin danışmanlık, bu kişilerin de diplomat olduğunu öne sürdü. Metin Gürcan’ın Karabağ’da oluşturulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’yle ilgili paylaştığı özellikle dikkat çekti. Görüşmede bölgede devriye gezen Türk askerinin olmadığını belirten Gürcan, Rus drone’larının uçurulacağını aktarıyor. Aldığı bu cevap karşılığında da X1 “Güzel” diyerek tepki veriyor.

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, geçtiğimiz günlerde "siyasi ve askeri casusluk" suçundan gözaltına alındıktan sonra savcılık tarafından tutuklama talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince cezaevine gönderildi.

Gürcan’ın emniyet ifadesi de ortaya çıktı.

Gürcan’ın “casusluk” yaptığı yönünde gelen ihbar üzerine Ankara Başsavcılığı, soruşturma başlattı.

Metin Gürcan 2020’den itibaren Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından teknik ve fiziki takibe alındı. Yapılan takip çalışması sonucunda Gürcan’ın görüştüğü kişilerden zarf içinde para alıp yine zarf içinde bu kişilere gizli bilgileri verdiği tespit edildi.

2015 Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrıldığını anlatan Metin Gürcan, 2019 yılından itibaren de “şeffaf, tamamen açık” şekilde Türkiye’nin yakın çevresiyle ilgili talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini savundu.

“DİPLOMAT”LA ZARF ALIŞVERİŞİ

Yapılan takipler sonucunda büyükelçilikte “diplomat” olarak çalıştığını söylediği kişilerle Gürcan’ın, otel ve AVM’de birçok görüşmeleri tespit edildi.

Fiziki takip sırasında Gürcan’ın, ‘X1’ olarak kodlanan bir kişiyle Ankara’daki bir otelde görüştüğü belirlendi. Bu görüşmede Gürcan bu kişiye zarf verdiği ve aynı anda da bu kişiden zarf alarak montuna sakladığı tespit edildi.

HER GÖRÜŞMEDE 400 DOLAR

Metin Gürcan’ın aynı şekilde zarf alışverişini farklı tarihlerde de yaptığı güvenlik kamerası kayıtlarıyla da belgelendi. 30 Kasım 2020’de Cinnah Otel’deki bir görüşmeyle ilgili olarak X1’i büyükelçilikte görevli bir “diplomat” olarak açıklayan Gürcan bu olaya ilişkin şunları söyledi: Kendisine Türkiye’yi değil Irak, İran, Suriye, Afganistan, Libya zaman zaman Yunanistan ve Ukrayna gibi ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri sunarım. Bana verdiği zarf içerisinde çizelgelerle ilgili bilgi notu ve elden aylık düzenli olarak yaptığı 400 dolar bulunmaktadır.

X1 kodlu diplomatın bir görüşmesinde “Erdoğan, Cezayir hükümeti ile iyi ilişkiler içinde mi?” diyerek yönelttiği soruya Gürcan’ın ise “Çok da iyi değil” dediği görülüyor.

Yine tapelere göre; X1 kod adlı diplomat, Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ilişkisinin ne durumda olduğu sorusunu Gürcan’a soruyor. Bu soruya ise Gürcan’ın “İyiye doğru gidiyor ama buradaki mesele Doğu Akdeniz. Erdoğan’ın geri çekilmesi imkansız, bunu diplomatik ve siyasi müzakerelerle çözmesi imkansız” diyerek cevaplıyor.

DEMİRTAŞ VE KAVALA’NIN SERBEST KALMASI İÇİN

Konuşmasının devamında ise Metin Gürcan şunları söylüyor: Almanlar, Kavala ve Demirtaş’ın serbest bırakılması konusunda çok daha agresif bir tutum içerisine girecekler. Eğer Biden yönetimi ve AB yetkilileri arasında bir koordinasyon olursa, bu yaptırımlar konusunda da olur.

BİLGİLER KARŞILIĞINDA 6 AYLIK PEŞİN PARA

Türkiye’yle ilgili verdiği bilgiler karşılığında Gürcan, kendisine ödenen paranın 6 aylık olarak verilmesini de istemiş. “Böyle 6 aylık bir ödeme yapılabilirse ben de bütçemi daha rahat ayarlarım” diye belirten Gürcan’ın bu isteğine karşılık olarak X1’in ise “Bence mümkün ama merkeze sormam lazım” cevabını verdiği kayıtlara geçti. Gürcan’a “Merkez” olarak tanımlanan yerin neresi olduğu soruldu. Bu soruya Gürcan, merkez olarak belirttiği yerin, ülkenin dışişleri bakanlığı olduğunu söyledi.

Gizli bilgileri toplamak için bir de ekip kuran Metin Gürcan’ın bu ekibin yaptığı çalışmalar sonucunda hazırlanan belgeler ilgililerine zarf içinde aktarılmış. Söz konusu ekibiyle ilgili Gürcan “Ekibimiz iyi. Daha fazla rapor hazırlamak için onlarla iletişime geçmeyi planlıyorum” ifadesini kullanıyor.

ERKEN SEÇİMİ KONUŞMUŞ

Metin Gürcan ile X1 kod adlı diplomat arasında geçen “erken seçim” konusunda yapılan konuşmalar ise dikkat çekiyor. O konuşma şöyle:

X1: Dün bana gönderdiğin makalede Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkinin iyiye gideceği yazıyordu.

GÜRCAN: Ben onun kadar iyimser bakamıyorum. Bir de eğer Erdoğan yüzünü AB’ye çevirirse AB’yle iş birliğini arttırmak zorunda kalır ama bunu Bahçeli’ye açıklaması olanaksız. Yapamaz çünkü Bahçeli bunu istemiyor.

X1: O zaman Bahçeli burada kilit unsur.

GÜRCAN: Evet, doğru kilit unsur. Sana söylediğim gibi, eğer erken seçim isterse Türkiye’de her şeyi değiştirebilir. Eğer erken seçime gitmek istediğini açıklarsa bu Erdoğan’ın sonu olur, bundan eminim.

Ayrıca ikili arasında erken seçim üzerinden devam eden konuşmalarda şüphelinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hasta olduğu iddiasını da gündeme getirmesi dikkat çekti. X1’in Metin Gürcan’a “erken seçim olacak mı? diye sorduğu o konuşmanın ayrıntıları da şöyle:

GÜRCAN: (Erdoğan’ı kastediyor) Kendisi istemiyor. O, seçimleri 2023 yazında yapmak istiyor. Bu şekilde ayarlandı ama tüm bu iç ve dış siyaset dinamikleri ve ekonomi durumu onu erken seçime götürebilir, bu konuda ilk belirleyici aktör Sayın Bahçeli. (Bahçeli için) Kendisi çok inatçı, biliyoruz. Arkadaşları, başka hastaneye gidemediğini söylüyorlar. Çok hastaymış. Onun oyundan çıkması da Sayın Erdoğan’ın düşünmesi gereken bir başka risk. Yaşlanıyor ama henüz bir halef ilan etmedi. 4-5 kişi yerine geçmek için mücadele ediyor ama resmen halef ilan etmedi, şu kişi benim yerime geçecek demedi henüz.

BİR BAŞKA DİPLOMATLA OTOPARKTA GÖRÜŞMÜŞ

X1 kod adlı diplomatın dışında Metin Gürcan’ın bir başka ülkenin büyükelçiliğinde görevli olan X2 kod adlı kişiyle de irtibata geçtiği belirlendi. Gürcan’ın Ankara’daki bir AVM’nin otoparkında X2 ile yarım saat görüştüğü tespit edildi. Bu görüşmeye ilişkin ise Gürcan, “Görüşmede aynen (...) gibi Suriye de diplomatik misyonu olmayan (...) Suriye ile ilgili tüm diplomatik ve elçilik görevlerini kendilerinin yaptığını bu kapsamda Suriye çizelgesini beğendiğini ifade etti. Aynı zamanda Doğu Akdeniz, Libya, İtalya, Yunanistan ilişkileri, mülteci hareketliliği, gene misyonlarını yani elçiliğini kapattığı Afganistan’daki gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk” dedi.

İSTİHBARATÇI OLDUĞUNU BİLİYORDUM

Gürcan’ın yaptığı konuşmalarda sürekli “Headquarter (HQ)” kelimesini kullanıldığını tespit eden TEM polisi buna ilişkin Gürcan’a “Yapılan araştırmalarda HQ ifadesinin istihbarat teşkilatları ve askeri kuruluşları için kullanıldığı, Dışişleri Bakanlıkları için bakanlık (ministry) ifadesi kullanılmaktadır. Buradan hareketle muhatabınızın istihbaratçı olduğunu bildiğiniz anlaşılmaktadır. Yabancı ve istihbaratçı olduğunu bildiğiniz bir şahısla görüşmelerinizi neden sürdürdünüz?” diye sordu. Bu soruya ise “Ben X1’i dışişleri bakanlığına bağlı (...) Büyükelçiliğinde diplomatik misyon temsilcisi olarak bilirim. Hal ve hareketlerinden asla bir istihbaratçı tavrı çıkarmadım” cevabını veren Gürcan, bunun zoraki bir yorum olduğunu iddia etti.

TÜRK ASKERİ SAHADA OLMAYACAK "GÜZEL"

Metin Gürcan’ın yaptığı görüşmelerde görüntü kayıtlarının haricinde ses kayıtlarının da alındığı sorgu tutanağına yansıyan tapelere göre Gürcan’ın muhataplarına gizli kalması gereken güvenlik bilgilerini de ilettiği tespit edildi. Karabağ’da oluşturulan Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’yle ilgili paylaştığı özellikle dikkat çekti. Görüşmede bölgede devriye gezen Türk askerinin olmadığını belirten Gürcan, Rus drone’larının uçurulacağını aktarıyor.

Gürcan bir görüşmede, Karabağ’ın işgalden kurtarılmasından sonra Türk askerinin pozisyonu “X1”e anlatırken “Operasyonel vazifeleri yok. Türk birliklerini sahada göremeyeceğiz” diyor. Gürcan, “X1”in “Yalnızca subaylar?” sorusuna ise “Evet, yalnızca merkezde oturan subaylar” karşılığını veriyor. Aldığı bu cevap karşılığında da X1 “Güzel” diyerek tepki veriyor.

İşte o görüşmenin tapesi:

X1: Peki Rusya ile ilgili durum nedir? Barış antlaşması konusunda ortak gözlem merkezi ne durumda?

GÜRCAN: Karabağ’daki. Herhangi bir operasyonel bir vazifeleri yok dolayısıyla Türk birliklerini sahada göremeyeceğiz. Bölgede devriye gezen Türk askeri yok.

X1: Yalnızca subaylar?

GÜRCAN: Evet, yalnızca merkezde oturan subaylar.

X1: Güzel.

GÜRCAN: Ruslar Türk askerinin devriye gezmesini istemiyor bundan yüzde yüz eminim. Bir arkadaşım bana Ankara’nın terör eylemlerinin gözlenmesi için Türk drone’larının kullanılması gerektiğini söyledi.

X1: Drone’lar?

GÜRCAN: Ankara, istihbarat edinmek amacıyla bölgede kendi drone’larını kullanmak istediğini söyledi. Ruslar bunu istemedi.

X1: Ruslar haber ve istihbarat toplayacak, Türkiye sadece izleyecek öyle mi?

GÜRCAN: Evet sadece izleyecek.

30 ÜLKEDEN GÖRÜŞME TALEBİ ALDIM

Dış politika, bölgesel jeopolitik uzmanlık ve güvenlik uzmanlıklarının olduğunu belirten Gürcan, “Türkiye’de belki 30’ün üzerinde büyükelçilikten görüşme talebi aldım. Türkiye’ye mevcut jeopolitik görünümde en yakın müttefik olarak gördüğüm ve Türkiye’yi önemseyen (...) ve (...) dışında bu hizmeti kimseye vermiyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler