2021-08-29 09:43:06

İçinde yabancı madde bulunmuştu: Moderna aşısı yaptıran iki kişi hayatını kaybetti

İçinde yabancı madde tespit edilmesinin ardından Japonya'da kullanımı askıya alınan Moderna aşısının 2. dozunu yaptıran iki kişi, aşıdan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

İçinde yabancı madde bulunmuştu: Moderna aşısı yaptıran iki kişi hayatını kaybetti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Japonya'da hükümet yetkilileri, yeni tip koronavirüs salgınına karşı üretilen ve içinde yabancı madde tespit edilen Moderna aşısını yaptıran iki yetişkin erkeğin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Perşembe günü bazı tüplerin içerisinde yabancı madde tespit edilmesi sebebiyle Moderna'nın Covid-19 aşılarının kullanımını askıya alan Japonya’da, söz konusu aşı partisindeki dozlardan yaptıran 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Japonya Sağlık Bakanlığı, 30'lu yaşlarındaki iki erkeğin Moderna aşısının 2. dozunu olduktan birkaç gün sonra hayatını kaybettiğini duyurdu. Hayatını kaybedenlerin, içerisinde yabancı madde tespit edilen dozlardan yaptırdığı öğrenilirken ölümlerle aşılama arasında kesin bir ilişkinin olup olmadığını belirlemek üzere detaylı inceleme başlatıldığı bildirildi.

BAŞKA BİR PARTİDE DAHA RASTLANDI

Moderna üretimi farklı bir aşı partisinde daha yabancı madde şüphesi saptandı. Okinawa eyaletindeki bir aşılama merkezinde bulunan bazı aşı tüplerinde siyah ve pembe renkte tanımlanamayan maddeler gözlendiği öğrenildi. Eyalet yönetimi tedbir olarak söz konusu bölgede aşılama faaliyetlerini bugün askıya alırken, konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

1,63 MİLYON DOZUN KULLANIMI DURDURULDU

Japonya'da hükümet Moderna'nın Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının yaklaşık 1.63 milyon dozunun kullanımını, açılmamış bazı şişelerde yabancı madde tespit edildiği gerekçesiyle durdurma kararı almıştı. Aşı tüplerinin içinde tespit edilen maddenin metal içerikli olduğu kamuoyuna yansırken, hatalı partinin yalnızca Japonya'ya gönderildiğinin tespit edildiği belirtilmişti. Japonya Sağlık Bakanlığı buna rağmen aşılara bağlı olağandışı sağlık sorununun bildirilmediğini duyurmuştu.

MAYIS AYINDA ONAY VERİLDİ

Japonya Moderna üretimi Kovid-19 aşısının 18 yaş ve üstü kişilerde acil durumlarda kullanımına geçtiğimiz Mayıs ayında onay vermiş, Moderna aşıları ilk olarak Tokyo ve Osaka'da Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) tarafından kurulan kitlesel aşılama merkezlerinde ve yerel yönetimler, şirketler ile üniversiteler tarafından yürütülen aşılama programlarında kullanılmıştı. Temmuz ayında ise Moderna aşısının 12-17 yaş arasında kullanımına izin verilmişti.

Etiketler