2022-05-23 14:56:15 | Son Güncelleme : 2022-05-24 19:28:16

''Bu da içilir mi?'' diyenler faydasını duyunca şok olacak: Anadolu'dan gelen şifa kaynağını sakın dökmeyin!

Bir dahaki sefere turşu suyunu atmadan iki kere düşünün. Birçoğunun ağzı sulanarak içtiği kimisinin ''Turşu suyu içilir mi?'' diye şaşırdığı turşu suyu faydaları lezzeti ile yarışıyor. Evde annenizin hazırladığı doğal turşu suyu ile birçok hastalıktan korunabilirsiniz. İşte turşu suyunun bilinmeyen faydaları

''Bu da içilir mi?'' diyenler faydasını duyunca şok olacak: Anadolu'dan gelen şifa kaynağını sakın dökmeyin!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İlk duyduğunuzda ''Turşu suyu içilir mi?'' diye tepki verebilirsiniz ancak faydalarını duyunca şok olacaksınız. Sporın cefası krampların çaresi, kış aylarından hastalığı kovan, sağıklı kilo vermenin ilk adımı turşu suyu faydalarını duyanlar bir daha asla lavaboya dökmeyecek. 

ZENGİN PROBİYOTİK KAYNAĞI

Doğal olarak fermente edilmiş turşular ve suyu probiyotik adı verilen yararlı mikroorganizmalar içerir. Probiyotikler canlı, mikroskobik bakteri ve mayalardır.

Turşuda bol miktarda bulunan probiyotik bağırsak problemleri ile savaşır. Metabolizma dostu turlu suyu sindirim hastalıkları ile mücadele eder.

EGZERSİZ SONRASI ŞİFA

Turşu suyu vücudunuzdaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur ve tüm sistemlerin çalışmasını sağlar. Bunun yanında turşu suyu ter kaybettiğiniz egzersizlerin ardından vücudun su kaybını önler.

Turşu suyu, çok miktarda sodyum ve biraz potasyum ve magnezyum içerir. Bu yüzden turşu suyu vücudun doğal bir su dengeleyici görevi görür.  

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Turşu suyu içerdiği sirke ile kan şekerindeki ani yükselmeleri ve düşüşleri önlemeye yardımcı olur.

KİLO VERMENİN EN LEZZETLİ YOLU

Turşu suyunun kilo kaybı üzerindeki etkileri de göz ardı edilmemelidir

Turşu suyu, kan şekerini dengeleyerek iştahınızı frenlemeye yardımcı olabilir. Kan şekeriniz sabitken kilo vermek ve iştahınızı kontrol etmek daha kolaydır. Düzenli olarak turşu suyu içiyorsanız bu sindirimi ve metabolizmayı iyileştirir ve sağlıklı şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Turşu suyu içerdiği antioksidanlar ile hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilir. Serbest radikaller, vücutta kanser, kalp hastalığı ve daha fazlasıyla bağlantılı moleküllerdir. Turşu suyundan biraz antioksidan alabilirsiniz ama antioksidan için turşu yemek daha faydalıdır.

FAZLA TURŞU SUYU ZARARLI MI?

Her sağlıklı içecek gibi turşu suyu da gereğinden fazla tüketildiğinde istenmeyen yan etkileri beraberinde getirebilir.

Çok fazla tüketilen turşu mide içindeki asidin dengesizleşmesine neden olur. Asit artıkça ülser ve reflü gibi hastalıkların riski de artar. Çok fazla turşu suyu mide kanserine zemin hazırlayabilir. İçerdiği sodyum nedeniyle çok fazla tüketildiğinde vücudun su dengesini bozar.