Tgrt Haber
24 Mart 2024 17:56 - Güncelleme : 24 Mart 2024 18:05

Uzmanlar ‘bulaş riski’ için uyarıyor: Veremde bu belirtilere dikkat!

Uzmanlar verem hastalığı için uyarıyor. Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Turan, verem hastalığının (tüberküloz) insandan insana hava yoluyla bulaşabilen, öncelikle akciğer olmak üzere diğer tüm organlarda hastalık oluşturabilen bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurguladı.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Uzmanlar ‘bulaş riski’ için uyarıyor: Veremde bu belirtilere dikkat!

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle uzmanlar uyarıyor. Hastalık hakkında bilgi veren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Turan, “Hasta bireylerin hapşırması, öksürmesi, konuşması sırasında damlacık yoluyla havaya atılır ve bu damlacıkların sağlıklı bireyler tarafından solunması ile hastalık yayılır. Enfekte olan her birey hastalık geliştirmeyebilir. Ancak alınan basiller vücutta uyur durumda kalır ve kişinin bağışıklığı düştüğü zaman hastalık meydana gelebilir.” diye konuştu.

“TEMASLI TARAMASI VE HASTALIK KONTROLÜ ÖNEMLİ”

“2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam, balgamda kan gelmesi, gece terlemesi, kilo kaybı, halsizlik meydana gelmesi ve verem hastası ile uzun süre teması olan kişilerde öncelikle verem hastalığı akla gelmeli, balgam ve akciğer grafisi ileri tektikler ile değerlendirilmelidir. Tanı alan yeni bir verem hastası altı ay boyunca tedavi edilmelidir. Tedavi başlangıcından itibaren bulaşıcılığı hızla azalmaktadır. Verem hastalarının tedavilerini alması bulaşıcılığı hızla önleyeceğinden verem ile mücadele de en etkili yöntemdir. Yeni hasta gelişiminin önlenmesi öncelikle iyi bir hasta takibi tedavi ve koruyucu önlemlerin iyi takibi ile mümkün olacaktır. Ülkemizde bu görevi başarı ile gerçekleştirmekte olan verem savaş dispanserleri yeni hasta tedavisini ücretsiz olarak gerçekleştirmekte, ayrıca temaslı taraması ve hastalık kontrolünü de başarı ile sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Uzmanlar ‘bulaş riski’ için uyarıyor: Veremde bu belirtilere dikkat! - 1. Resim

VEREM NEDİR?

Verem, halk arasında verem olarak bilinen, Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri genellikle akciğerleri etkiler, ancak kan dolaşımı yoluyla diğer organlara da yayılabilir.

VEREM NASIL BULAŞIR?

Verem, hasta kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşmasıyla havaya yayılan mikroskobik damlacıklar yoluyla bulaşır. Bu damlacıkları içine çeken sağlıklı bir kişi veremle enfekte olabilir.

 

 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...