Tarih : 04.08.2021 - 09:33 Yorum : 0

Drone ve İHA'lar bu sisteme entegre: Mobil yangın yönetim aracı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından son teknoloji ile donatılan, Drone ve İHA'ların entegre olduğunu mobil yangın yönetim aracı Alanya, Bodrum ve Marmaris'teki yangınlarla mücadelede kilit rol oynuyor.

Drone ve İHA'lar bu sisteme entegre: Mobil yangın yönetim aracı

Ege ve Akdeniz’deki yangınlarla mücadelede devlet bütün birimleriyle bölgedeki varlığını göstermeye devam ediyor. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nün yangın yönetim aracı, Ege ve ardından Akdeniz’deki yangınlar için görev yapıyor.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü destek görevinde bulunmak üzere, hem helikopter, hem mobil yangın izleme aracıyla beraber, 32 arazöz ve 11 uzmanını Ege ve Akdeniz’e gönderdi.

400 HEKTAR ALAN KONTROL EDİLİYOR

Bir başka ilde olmayan ve her biri yarım milyon lira değerdeki özel drone’lardan biri de mobil araçla gönderildi. Bu drone’larla yüksek irtifa, uzun süreli uçuş ve gece görüşü gibi avantajlarıyla 400 hektar alan kontrol edilebiliyor. Bursa’nın ‘yangın yönetim aracı’ sayesinde, Bayraktar’a ait 8 İHA’nın da entegre olduğu sistemle, gece ve gündüz sürekli, yetkiliye ait bir cep telefonundan dahi takip ediliyor.

ORMAN YANGINLARINDA KESİNTİSİZ MÜCADELE

Orman yangınlarıyla kesintisiz mücadele için özel olarak tasarlanan yangın yönetim aracı ayrıca 6 çekerli çekiş gücü ile her türlü arazide gidebilme özelliğine sahip. Araç otonom hareketli Türksat uydu anteni ve uydunet teknolojisine sahip. Araca entegre RTK 300 drone ile 3 saat boyunca kesintisiz görüntü aktarmak ta mümkün.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü uhdesinde kullanılan Mobil Yangın Yönetim Aracı şuan Bodrum-Milas ve Marmaris üçgenindeki yangında ekipleri yönlendirmede kullanılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Teşkilatı’ndan da 21 personel ile 7 araç yangın bölgesinde görev yapıyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber