23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-09 11:03:22

'Kocan cinayet işledi' diyen sahte jandarmadan 100 bin liralık vurgun

Kastamonu'da yaşlı kadını arayıp 'Kocan cinayet işledi' diyerek kandıran dolandırıcılar, çiftin Hac parasını alarak kayıplara karıştı. Kadını eşinin cinayet işlediğine ikna ederek 100 bin lira değerindeki ziynet eşyasını alan iki şüpheli her yerde aranıyor.

'Kocan cinayet işledi' diyen sahte jandarmadan 100 bin liralık vurgun
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kastamonu'da yaşlı bir kadına telefonla ulaşan ve 'Kocan cinayet işledi' diyerek paralarını isteyen şüpheliler, 100 lira değerindeki ziynet eşyasıyla kayıplara karıştı. Eşinin yaşlı bir kadını öldürerek altınlarını çaldığını, bu sebeple kendisindeki ziynet eşyalarını jandarmaya teslim etmesi  gerektiğini söyleyen şüpheliler, çiftin Hacca gitmek için biriktirdiği 100 bin lirayı çaldı.

Cinayet işlediği öne sürülerek dolandırılan adam yetkililerden yardım istedi.

"ZİYNET EŞYALARINI KAYIT ALTINA ALMAMIZ GEREK"

Kastamonu’nun Tosya ilçesine bağlı Bayat köyünde yaşayan Muammer Kapan’ı telefonla arayan bir kişi, kendisini jandarma komutanı olarak tanıttı. Şüpheli, Muammer Kapan’a eşi Hüseyin Kapan’ın ilçede yaşlı bir kadını öldürerek altınlarını çaldığını söyledi. Eşinin cinayet işlediğini duyan Muammer Kapan’ı ağına düşüren şahıslar, daha sonra evine geleceğini ve ziynet eşyalarını kayıt altına almaları gerektiğini söyledi.

Daha sonra jandarma kıyafetleri ile eve gelen iki kişi, evdeki 100 bin TL değerindeki para ve ziynet eşyasını alarak kayıplara karıştı. Şahısların gitmesinden bir süre sonra dolandırıldığını anlayan Muammer K., büyük şaşkınlık yaşadı. Komşularının haber vermesi üzerine eve gelen Hüseyin K., durumu jandarma ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine eve gelerek incelemelerde bulunan jandarma ekipleri, şahısların yakalanması için çalışma başlattı.

HANE HALKININ TAMAMININ İSMİNİ SAYDI

Hacca gitmek için biriktirdikleri para ve ziynet eşyalarını dolandırıcılara kaptırdıkları için büyük hüzün yaşadıklarını belirten Muammer K., olayı şöyle anlattı: "Eşim Hüseyin K. arabanın muayenesini yaptırmak için ilçe merkezinde bulunan muayene istasyonuna gitti. Ben de ev işlerini yapıyordum. O anda telefon çaldı ve karşımdaki kişi kendisinin Jandarma komutanı olduğunu ve Muammer K., Gülsüm K.ve Hüseyin K. ile ilgili konuşmak istediğini söyledi. Hane halkının hepsinin ismini tek tek söyledi. Hatta benim ismimim erkek ismi olduğu halde, ‘Muammer Teyze nasılsın’ diye sordu.

"KOCAM YAŞLI BİR KADINI ÖLDÜREREK ALTINLARINI ALMIŞ"

"Daha sonra eşim Hüseyin K'nin şu an ilçede işlenen yaşlı bir kadın cinayete olayına karıştığını kayınınla birlikte jandarma merkezinde tutularak ifadelerinin alındığını söyledi. Yani benim kocam Hüseyin K. yaşlı bir kadını öldürerek ölen kadının altınlarını almış"

Yaşlı kadın, şüphelilerin bir an önce yakalanmasını istedi.

"BİR AN CANIMI ALACAKLARINI ZANNETTİM"

“Kendisini Jandarma olarak tanıtan o kişi bana, ‘kocanın üzerinde ölen kadının altınları bulundu’ dedi. Fakat kocan bunların kendi altını olduğunu söylüyor. Bu iş mahkemeye ve avukata giderse, ‘en az 1 yıl kocan cezaevinde kalır, şimdi sen evde bulunan altınları benim göndereceğim iki jandarmaya teslim et ki biz her iki altını karşılaştıralım. Kocanın doğru söylediği ortaya çıksın’ dedi. Telefonda bu şekilde konuşurken bir anda kapıya jandarma elbiseli iki kişi geldi. Kapıyı açmamla beni kolumdan tutarak içeri aldılar. Biri sağ tarafımda biri sol tarafımda beni sıkıştırarak altınların nerede olduğunu sordular. Ben korkudan ne yapacağımı şaşırdım. Bir an canımı alacaklarını zannettim. Ben zaten korkudan bayılmak üzereydim, ne yapacağımı şaşırdım ve altınları koyduğumuz gizli yerden çıkararak kendi ellerimle bu iki kişiye verdim. Altın ve para olan çantayı alan bu iki kişi, hızla evden çıkarak az ileride bekleyen arabaya binip gittiler. Daha sonra aklım başıma geldi ama iş işten geçmişti. Hemen kocam Hüseyin’i arayarak olayı anlattım ve dolandırıldık dedim” 

"ÖĞRENDİK AMA GEÇ ÖĞRENDİK"

Altınları verdiği için pişman olduğunu ifade eden Kapan, “Kocam dolandırıldığımızı jandarmaya söylemiş. Tosya jandarması hemen köye geldi ve bizim ifademizi alarak ilçenin giriş ve çıkışlarını kontrol etti. Jandarma 3 gün boyunca her gün köye gelerek bize yardımcı oldu. Dolandırıcıların yakalanması için devlet büyüklerimizden yardım istiyoruz. Biz yandık, başkaları yanmasın. Hiçbir güvenlik görevlisi vatandaştan maddi bir talepte bulunmaz biz bunu öğrendik ama geç öğrendik’’ şeklinde konuştu.

Etiketler