21˚
İstanbul
21˚
az bulutlu
Nem %55
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-04 11:47:22

Yolda yürürken servet buldu! Tam 2 milyon değerinde... Düşünmeden sahibine teslim etti

Bursa'da oto galerici Rıfat Aybey, yolda yürürken bulduğu pırlanta kolyeyi hiç tereddüt etmeden sahibine teslim etti. Kolyenin 2 milyon değerinde olduğunu öğrenip sahibini bulmak için büyük çaba sarf eden Aybey, hiçbir zarar görmeden kolyeyi sahibine ulaştırdı. Kolye sahibinin tutumu ise herkesi şaşkına çevirdi.

Yolda yürürken servet buldu! Tam 2 milyon değerinde... Düşünmeden sahibine teslim etti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bursa'da bir oto galerici, yolda yürürken 2 milyon lira değerinde pırlanta bir kolye buldu. Mücevhercilere gösterip gerçek olduğunu öğrendiği kolyeyi sahibine teslim eden galerici, sahibi tarafıdnan teşekkür edilmek yerine azarlandı. Kolyenin sertifikalı olduğunu ve zaten satılamayacağını belirten sahibinin bu tutumu karşısında, kolyeyi bulan adam ise üzüldüğünü söyledi. 

Üzerinde 53 adet pırlanta taşı bulunan kolyenindeğerinin 2 milyon lira olduğu öğrenildi.

ÜSTÜNDE 53 ADET PIRLANTA VAR

Oto galericiliği yapan Rıfat Aybey, yolda taşları olan bir kolye buldu. Bulduğu kolyenin gerçek mi sahte mi olduğunu öğrenmek için mücevherci bir arkadaşına gösterdi. Yapılan incelemenin ardından kolyede 53 adet 7.8 kırat pırlanta olduğu tespit edilerek, değerinin 2 milyon lira olduğu anlaşıldı. Bulduğu kolyenin servet değerinde olduğunu öğrenen Aybey, kapalıçarşıdaki kuyumculara ve kolyeyi bulduğu yerdeki esnafa numarasını bırakarak, kolye kaybeden birinin kendisine yönlendirilmesini istedi.

HEDİYE VERMEDİ, ÜSTÜNE AZARLADI

Birkaç gün sonra kolyenin kendisinin olduğu söyleyen biriyle irtibata geçti. Kolyenin onun olduğunu tespit etmek için oyaladı. Sahibinin o kişi olduğunu anlayınca kolyeyi teslim etti. Kolye sahibi ise Aybey'e hiçbir hediye vermediği gibi, kolyeyi geç verdiği için tersledi.

"NİYE HEDİYE VERECEĞİZ Kİ?"

Muhabirlerin telefonla ulaştığı kolyenin sahibi, "Teşekkür mahiyetinde bir hediye verdiniz mi" sorusu üzerine, "Hayır. Niye vereceğiz ki?" diyerek telefonu kapattı.

"SAHİBİNİ BULMAKİ İÇİN 500 LİRA HARCADIM"

Örnek davranış sergileyen galericiyi esnaf arkadaşları ise tek tek tebrik etti. Rıfat Aybey, kolyenin sahibini bulmak için cebinden 500 lira para harcadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Yol kenarında parlayan bir şey gördüm. Pastanenin yanında kolyeyi buldum ve kartımı bıraktım. Durumu anlattım. Bir şey düşüren varsa beni arasın dedim. Ben bunun ilk başta gerçek olduğunu anlamadım. Bunu pırlantacı bir arkadaşa gösterdim. Bana kolyenin 2 milyon değerinde olduğunu söyledi. Kolyenin üzerinde 53 adet taş vardı. Ben kapalıçarşıda birkaç yere kartımı bıraktım.

Teşekkür beklerken azarlanan Aybey'i esnaf arkadaşları tebrik etti.

"YARINA DÜKKANINA UĞRAYACAĞIM DEYİP GİTTİ"

"Sahibi bulundu, fakat kolyeyi bulduğum yerden cevap gelmeyince tereddütte kaldım. Sahibi olduğunu söyleyen kişiyi oyaladım. Teyit edince, gerçek sahibinin o kişi olduğunu anlayıp kolyeyi teslim ettim. Kişiye bir kaç soru sordum, emin olunca teslim ettim. Kolyeyi aldı. Yarın dükkânına uğrayacağım dedi. Gidiş o gidiş. Gelen giden yok."

"VERMEK ZORUNDAYDIN ZATEN"

"Bana herhangi bir hediye de vermedi. Bana, 'Bunu bana vermek zorundaydın. Sertifikalıydı. Satamazdın' gibi sözler sarf edince moralim bozuldu. Bana 'Pırlantacılara neden gösterdin' diye sordu. Ben de gerçek mi değil mi diye öğrenmek için gösterdiğimi söyledim. Teşekkür yerine tersledi" dedi.

Etiketler