2022-05-19 14:12:22 | Son Güncelleme : 2022-05-19 14:19:21

İmar barışı olacak mı? İmar affı 2022 tekrar çıkar mı? Bakan Kurum kaçak yapılar için beklenen haberi verdi

Çalışma, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum imar barışı 2022 hakkında açıklama yaptı. Ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı kayıt altına alınan yapıların imar barışı için bekleyiş sürüyor. 2018 yılında çıkan imar affına 10 milyon başvuru gelirken gözler ‘’İmar barışı 2022 olacak mı? İmar affı tekrar çıkacak mı? Kimler imar barışından faydalanabilir?’’ sorularına çevrildi.

Milyonlarca vatandaşın ''İmar barışı olacak mı?' sorusuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum cevap verdi.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Milyonlarca vatandaşın ''İmar barışı olacak mı?' sorusuna Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum cevap verdi.

Milyonlarca vatandaş imar barışı uygulamasının tekrar çıkmasını bekliyor. 2018'de çıkan imar barışını kaçıranlara bir fırsat daha verilip verilmeyeceğine son noktayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum cevap verdi. 10 milyondan fazla başvuru oldu. İşte imar barışı hakkında bilmeniz gerekenler…

İMAR BARIŞI 2022 ÇIKACAK MI?

Kaçak ve yönetmeliğe aykırı yapılmış konutların affına yönelik çıkarılan imar barışı hakkında Bakan Kurum açıklama yaptı. Peki imar barışı çıkacak mı? Yeni bir imar barışının yapılıp yapılamayacağına ilişkin Bakan Kurum, "Şu an için yeni bir imar barışı söz konusu değil" cevabını verdi. Buna göre 2022 imar barışı beklenmiyor.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

İmar barışı hakkında araştırma yapanlar başvurusu süreci hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki imar barışı başvurusu nereye yapılır?

E-devlet sisteminden Yapı Kayıt Belgesini doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

KİMLER İMAR BARIŞINDAN YARARLANABİLİR?

İmar barışı ruhsatsız, imara aykırı ya da ruhsat ve eklerine aykırı inşa edilen yapılar için geçerlidir. Aynı zamanda iskanlı ama daha sonradan değişik ve ilave yapılmış olan yapılar, ruhsata uygun olup iskan alamamış yapılar da imar affından faydalanabilir. İşte imar barışından yararlanabilecek yapılar:

  • İmar barışı kat irtifak tapusu olup kat mülkiyeti tapusu olmayan
  • Çeşitli sebeplerden dolayı iskân alamamış yeni yapılar İmar mevzuatı dışına çıkan yani fazla kat ve daire yapan
  • İskânlı olan yapının, herhangi bir bağımsız bölümüne ait balkon kısmına eklenti yapanlar
  • Tapusu olmayan gecekondular
  • Güneş Enerjisi Santralleri (GES)
  • Prefabrik yapılar
  • Tapu tahsis belgesi olan yapılar

Peki İmar Barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak?

İmar Kanunu’na göre alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecektir.

Kemal YILDIRIM 30 Haziran 2022 21:36

İstanbul’un Beşiktaş ilçesi bebek mah boğaziçi ongörünümünede imar affı bekliyorum sarıyer Beykoz ve Üsküdar’a imar affı çıktı Sarıyer’den baltalimanına kadar imar affı vurdu baştalimanından Beşiktaşa kadar imar affı kapsamına alınmadı bizimde hakkımız var bizde bu ülkenin evlatlaryız

Azime akın 26 Haziran 2022 01:33

Imar barışından faydalanmak istiyoruz aynı sitede binalarda yan balkonları içeri alanlar çoğunlukta onlar imar barışından faydalandı bizler de imar barışı 2022de tekrarlanmasını bekliyoruz

Cemalettin 22 Haziran 2022 00:00

Bizlere e devlet üzerinden başvuru yaptırarak yapı kayıt belgesi verdiniz ardan dört yıl geçtikten sonra belgelerimizi iptal edip ödediğimiz parala el kodunuz birde büyük miktarlarda idari para cezaları kesitinin sosyal devlet anlayışı bumudur lütfen mağduriyetlerimizi giderin

İbrahim kanadalı21 Haziran 2022 21:22

İmar barışı bekliyoruz

Salim fındıklı20 Haziran 2022 20:31

İmar affı barışının yürürlüğe alınıp Çıkmasını bekliyoruz mağduriyetlik yaşıyoruz…

Mehmet a20 Haziran 2022 19:15

İmar affı bekliyorum

Murat göçmen20 Haziran 2022 00:31

İmar afı bekliyoruz faydalanamadık inşallah tekrar bu imar afı fırsatı verirler

Mehmet18 Haziran 2022 23:16

İmar affı bekliyoruz inşallah

Salim Keser15 Haziran 2022 14:27

Seçim geliyor, Seçim neler yaptırmaz ki, Bu seçim önceki seçimlere de benzemiyor. İmar barışı bekliyoruz.

Selçuk duz5 9 Haziran 2022 12:23

Mağduruz imar affı bekliyoruz

ŞAHİN KILINÇARSLAN 6 Haziran 2022 11:52

Benim ruhsatlı iki katlı bina var. Dairenin birinde kendim diğerinde kiracım oturuyor. Ruhsatlı yapı olduğu için her yıl kira gelir verimi emlak vergi mi ödüyor Deprem sigortam aralıksız yaptırıyorum. Çevremde3er 4er katlı kaçak yapılar var. Sisteme kayıtlı olmadıkları için ne vergi ödüyor nede deprem sigortası yaptırıyorlar. Devletin buralardan büyük malı kaybı var. Bu kaçak yapılarda insanlar oturuyor kiraya verip kira geliri elde edip devlete 1kuruş vergi vermiyorlar. Biz ruhsatlı yapanlar cezalandırılıyoruz. Bu yapılar incelenip sağlam yapılar ruhsatlandirilip ekonomiye kazandirilmalidir. Zaten o meskenler kayıt dışı kullanılıyor. Bu yapılar biran evvel düzene sokulmalidir.

ŞAHİN KILINÇARSLAN 6 Haziran 2022 01:15

İmar barışı çıkması durumunda, kayıt dışı meskenler kayıt altına alınarak emlak vergisi kira gelr vergisi ve Deprem sigortası yapmaları sağlanıp devletin kasasına yüklü bir miktar gelir girmesi sağlanacak. Zaten bu yapıların çoğunda kiracı oturuyor. Sistem dışında olduğu için bu yapılar kayıt dışı gelirden devlet faydalanıyor. bu meskenlerin yapımına izin verilmemeliydi. Yapılmışsa da bu meskenler ekonomiye kazandırılmalıdır. Zaten insanlar kaçak ta olsa bu yapıları bir şekilde kullanıyor.

abdullah kuş 4 Haziran 2022 17:58

çok mağduruz imar affı bekliyoruz.

Bülent yörükçü 2 Haziran 2022 18:53

İmar barışı şart bekliyoruz

Cumali Çolak 2 Haziran 2022 07:03

Devletimizin mağduriyetimizin giderilmesi için en kısa sürede tekrardan imar barışını getireceğine inanıyorum

Yusuf bayram 26 Mayıs 2022 10:21

İmar barışı şart mağduruz