• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  116908
 • down
  USD
  6.8483
 • down
  EURO
  7.689
 • down
  GBP
  8.5421
 • up
  Altın
  391.551
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 17.06.2019 - 14:59 Yorum : 0

İp atlamak zayıflatır mı, İp atlayarak nasıl kilo verilir? İp atlayarak kaç kalori verilir?

İp atlamak, profesyonel sporcuların kardiyo egzersizidir. Hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir egzersizdir. Bu yüzden spora yeni başlayan kişilere de tavsiye edilebilir. İp atlama süresi, spora yeni başlayanlarda daha az tutulmalıdır. İp atlama, tüm vücudu çalıştırabilen bir egzersiz olduğundan kısa sürede oldukça fazla kalori yakmanızı sağlar. Hatta belki normal boyutlarda ve ağırlıkta bir insan için dakikada 10 kalori yakmak mümkündür. Fakat ip atlama, kilo vermek için tek başına yeterli değildir. İp atlama ile biraz diyet de yapmanız gerekir. Bunu rutin haline getirir ve birkaç düzenli yapılan egzersiz hareketi de eklerseniz, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına ve bu sayede daha fazla kilo vermeye yardımcı olabilirsiniz.

İp atlamak zayıflatır mı, İp atlayarak nasıl kilo verilir? İp atlayarak kaç kalori verilir?

İp atlamak, profesyonel sporcuların kardiyo egzersizidir. Hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir egzersizdir. Bu yüzden spora yeni başlayan kişilere de tavsiye edilebilir. İp atlama süresi, spora yeni başlayanlarda daha az tutulmalıdır. İp atlama, tüm vücudu çalıştırabilen bir egzersiz olduğundan kısa sürede oldukça fazla kalori yakmanızı sağlar. Hatta belki normal boyutlarda ve ağırlıkta bir insan için dakikada 10 kalori yakmak mümkündür.  Fakat ip atlama, kilo vermek için tek başına yeterli değildir. İp atlama ile biraz diyet de yapmanız gerekir. Bunu rutin haline getirir ve birkaç düzenli yapılan egzersiz hareketi de eklerseniz, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına ve bu sayede daha fazla kilo vermeye yardımcı olabilirsiniz.

Kilo verirken dikkat etmeniz gerek en önemli nokta, haftada 2 kilogramdan fazla kilo kaybetmek sağlıklı değildir.

Yağ parçalamak

Kilo kaybetmeye yardımcı olur

Akciğer kapasitenizin artmasına yardımcı olur

Dayanıklılığınızı arttırır

İp atlayarak nasıl kilo verilir?

İlk kural gün boyu yediklerinizden aldığınız kaloriden daha fazla aynı gün boyunca kalori yakmaktır. Bunu başarabildiğiniz zaman kilo vermeye başlarsınız. Kısacası yediklerinize dikkat ederek ve güne egzersiz de ekleyerek kilo vermek mümkündür.

İp atlayarak kaç kalori verilir?

Günlük 20 dakikalık ip atlama esnasında 200 kalori yakarsınız.

Örnek ip atlama planlaması; zayıflamak için günde kaç dakika ip atlamalı? İp atlamak haftada kaç kilo verdirir?

150 kilo ağırlığındaki bir kadın, haftanın 5 günü 20 dakika ip atlasın. Bu, günde 200 kalori demektir. Bunu rutin haline getirir ve yediklerine dikkat ederse haftada 1000 kalori vermiş olacaktır. Yediklerine dikkat etmesi demek; yediği gıdaların kalorisi, gün içinde harcadığı kaloriden düşük demektir. Haftalık olarak 3500 kalorilik bir açığı olursa, bunu 20 dakikalık ip atlama ile tamamlayabilir ve haftada 1 kilo verir.

Haftada 1,5 kilo veren biri için bu ayda 6 kilo demektir. 2 ayda 12 kilo verir.

Set 1 : Düz ip ile 30 saniye boyunca zıplayın. Bu göründüğünden daha zor olabilir. 60 saniye dinlenin, sonra 30 saniye daha yapın. 9 kez tekrarlayın.

Set 2 : Ayaklarınızı değiştirirken düz olarak 30 saniye boyunca ip atlayın, ağırlığınızı ileri ve geri kaydırın ve göbeğinizi sıkın. Setler arasında 90 saniye dinlenin. Bunu 4 kez daha yapın.

Set 3 : İp atlamayı, ip kombinasyonu ile sonlandırın. 30 saniye ip atlayın yapın, 30 saniye atlama jakı (havaya zıplayarak zıpladığınız anda elleri havada birbirine vurmak ve bunu yaparken aynı anda ayakları fazlaca açmaktır) yapın ama önce sadece 12 saniye dinlenin. 12 saniye dinlenin ve 30 saniye boyunca burpee (elleri yere koşar pozisyona koyarak ayakların her birini sırayla şınav pozisyonuna getirmek ve tekrar ellerin altında toplamaktır) yapın. Bir kez daha dinlenin ve 30 saniyelik şınav ile şekilde bitirin.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber