2016-11-11 11:08:30

ABD başkanlık seçimleri için Rusya'dan açıklama

Rus lider Putin'in danışmanı, seçimden önce iki seçeneğin masada olduğunu belirterek Demokrat aday Hillary Clinton'ı savaşın sembolü olarak tanımladı.

ABD başkanlık seçimleri için Rusya'dan açıklama
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ı ilk tebrik eden lider, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmuştu. Trump'ın ipi göğüslemesinden memnuniyetini saklamayan Moskova yönetimi, seçimden önce iki seçeneğin masada olduğunu söyledi.Putin'in danışmanlarından Sergei Glazyev, "Amerikanlıların iki seçeneği vardı: Üçüncü Dünya Savaşı veya çok taraflı barış" dedi.Glazyev, yarışı kaybeden Demokrat aday Hillary Clinton'ı ise savaşın sembolü olarak tanımladı.

TRUMP'IN SEÇİM EKİBİYLE TEMASI KABUL ETTİLER

Moskova ayrıca ABD başkanlık seçimleri sırasında Donald Trump’ın kampanya ekibiyle temas kurduklarını kabul etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Interfax haber ajansına verdiği demeçte Trump'ın kampanya ekibindeki kişilerle iletişime geçtiklerini söyledi. "Bu çalışmayı elbette seçimlerden sonra da sürdüreceğiz” diyen Ryabkov detaylara girmekten kaçındı.

PUTİN İLK AÇIKLAMASINDA NELER SÖYLEMİŞTİ?

Rusya lideri Putin, Trump'ın seçim zaferiyle ilgili ilk açıklamasında, "Trump'ın ilk açıklamaları bize ABD ve Rusya arasında ilişkileri düzeltme yönünde adımlar atılmasının mümkün olduğu umudu verdi" demişti. Putin'in Sözcüsü Dimitri Peskov ise, "ABD'deki seçim sonucu, Moskova ve Washington arasındaki tüm tartışmalı sorunların çözüleceği anlamına gelmiyor. Asıl şey, bunları diyalog yoluyla çözme niyeti" ifadesini kullanmıştı.ABD'nin yeni başkanı, Putin'i daha önce övmüştü: "Onunla muhtemelen çok iyi anlaşırdım. Şu anki problemlerimiz olmazdı." Trump ayrıca, seçim kampanyası sırasında Putin'in kendisini övmesinden memnun olduğunu söylemişti.Trump'ın Putin'i öven açıklamalarına kızan rakibi Clinton, Cumhuriyetçi adayı Rus liderin kuklası olmakla suçlamıştı. Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde kullandığı gmail hesabındaki maillerin Wikileaks tarafından yayınlanması, Demokratların Rusya'ya öfkesini daha da artırmıştı.

Etiketler