2021-11-27 13:03:31

ABD'den uçuşlara Omicron mutasyonu engeli! 8 Afrika ülkesi kara listeye alındı

ABD yönetimi, Nu varyantı olarak da bilinen Omicron sebebiyle 8 Afrika ülkesinden yapılan uçuşların 29 Kasım'dan itibaren geçici olarak durdurulmasına karar verdi. Pazartesi günü başlayacak olan sınırlama, Güney Afrika, Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Esvatini, Mozambik ve Malavi için geçerli olacak.

ABD'den uçuşlara Omicron mutasyonu engeli! 8 Afrika ülkesi kara listeye alındı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Beyaz Saray, koronavirüsün yeni bir mutant versiyonu olan Omicron (Nu varyantı) sebebiyle 8 Afrika ülkesinden uçuşların askıya alındığını duyurdu. Yetkililer, 29 Kasım'da başlayacak olan kısıtlamadan yalnızca, kısıtlamaya tabi tutulan Afrika ülkelerinde yaşayan ABD vatandaşlarının muaf tutulacağını belirtti.

SADECE ABD VATANDAŞLARINA İZİN VERİLECEK

Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni korona virüs mutasyonu Omicron'a karşı birçok ülkede tedbirlerini arttırıyor. ABD Başkanı Joe Biden, Omicron mutasyonuna karşı yaptığı açıklamada, "Baş tıbbi danışmanım Dr. Tony Fauci ve Covid-19 müdahale ekibimizin üyeleri tarafından Güney Afrika'da yayılan Omicron mutasyonu hakkında bilgilendirildim. Daha fazla bilgiye sahip olana kadar ihtiyati tedbir olarak Güney Afrika ve diğer 7 ülkeden havayolu ulaşımını kısıtlıyorum" ifadelerini kullandı.

Biden, kısıtlamaların 29 Kasım'da yürürlüğe gireceğini kaydetti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, kısıtlama getirilen diğer ülkelerin Botsvana, Zimbabve, Namibya, Lesoto, Esvatini, Mozambik ve Malavi olduğu belirtildi. Bu ülkelerden yalnızca ABD vatandaşlarının seyahat etmesine izin verilecek.

ABD Başkanı Biden, aşı bağışı konusunda diğer ülkelerin de Amerika'nın hızına ve cömetrliğine uyması gerektiğini kaydetti.

BIDEN'DEN HATIRLATMA DOZU UYARISI

"Amerikan halkı için iki, dünya kamuoyu için bir önemli mesajım var" diyen Biden, "İlki, koronavirüse karşı tam olarak aşılanmış olan Amerikalılar için. Koron virüsten korunmanızı güçlendirmenin en iyi yolu, uygun olduğunuz anda hatırlatma dozu yaptırmaktır. Bu doz, aşılamalarının üzerinden 6 ay geçmiş olan 18 yaşından büyük tüm yetişkinler için onaylanmıştır. Güvenli ve ücretsiz. Tatil döneminde ek korumaya sahip olabilmek için hatırlatma dozunu şimdi yaptırın" çağrısında bulundu.

"ŞİMDİ TAM ZAMANI"

Koronavirüse karşı iki doz aşı yaptırmayanlara da seslenen Biden, "Bugün aşı olun. Buna hem çocuklar hem de yetişkinler dahil. Amerika, 5-11 yaş arası çocukları aşılamada dünyaya liderlik ediyor ve aylardır gençleri aşılıyor. Ancak bu hayat kurtaran korumayı elde etmek için tüm yaş gruplarında daha fazla Amerikalının aşı olmasına ihtiyacımız var. Aşı olmadıysanız veya çocuklarınıza yaptırmadıysanız şimdi tam zamanı" ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelere aşı bağışı çağrısı yapan ABD Başkanı Biden, "Son olarak, dünya kamuoyuna. Bu yeni mutasyon hakkındaki haberler, küresel çapta aşıya erişim olana kadar salgının neden sona ermeyeceğini her zamankinden daha açık hale getirmelidir. ABD, farklı ülkelere, diğer tüm ülkelerin toplamından daha fazla aşı bağışladı. Diğer ülkelerin Amerika'nın hızına ve cömertliğine uymasının zamanı geldi" dedi.

Etiketler