Tarih : 04.05.2021 - 21:15 Yorum : 0

CENTCOM: Afganistan'dan çekilme yüzde 2 ila 6 tamamlandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Afganistan çekilme kararı aldığından bu yana, ABD Merkez kuvvetler Komutanlığı, çekilmenin yüzde 2 ila 6 tamamlandığını açıkladı.

CENTCOM: Afganistan'dan çekilme yüzde 2 ila 6 tamamlandı

ABD Başkanı Biden'ın, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümüne kadar Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerini çekme kararının ardından geçen hafta başlayan çekilme faaliyetleri devam ediyor.

İMHA EDİLMEK ÜZERE 1300 PARÇA EKİPMAN TESLİM EDİLDİ

CENTCOM'dan yapılan açıklamada "Başkan'ın kararından beri, ABD yaklaşık 60 adet C-17 uçağı yükü kadar malzemeyi Afganistan'dan çıkardı ve Savunma Lojistik Ajansına imha edilmek üzere 1300 parça ekipman teslim edildi." ifadesine yer verildi. ABD'nin Afganistan'daki "New Atontik" askeri tesisini Afgan Ulusal Ordusuna teslim ettiği belirtilen açıklamada, "Merkez Kuvvetler Komutanlığı çekilmenin yüzde 2 ila 6 tamamlandığını tahmin ediyor." bilgisi paylaşıldı.

ABD ve NATO askerleri Afganistan'dan çekilmeye başladı ABD askerleri Afganistan'dan çekilmeye başladı Afganistan'da konuşlu ABD ve NATO silahlı kuvvetleri, bugün itibarıyla resmen çekilmeye başladı.

11 EYLÜL'E KADAR TAMAMEN ÇEKİLMİŞ OLACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

ABD, Afganistan’dan çekilmeye başladı ABD, Afganistan’dan çekilmeye başladı Afganistan’daki NATO ve ABD güçlerinin komutanı General Miller, ABD askerilerinin düzenli bir şekilde geri çekildiğini ve askeri üsler ile teçhizatların Afgan kuvvetlerine teslim edilmesinin başladığını açıkladı.

Açıklamada, Komutanlığın, haftalık olarak yaklaşık çekilme oranlarına ilişkin açıklama yapacağı kaydedildi.ABD yönetimi 29 Şubat 2020'de Taliban ile anlaşmaya varmış ve 1 Mayıs 2021'de Taliban'la Afganistan'dan tamamen çekileceği konusunda mutabık kalmıştı. Ancak Başkan Joe Biden yönetimi 1 Mayıs'tan başlamak üzere 11 Eylül'e kadar tamamen çekilmiş olacaklarını açıklamıştı.

Biden: Afganistan’daki ABD askerleri 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekilecek Biden: Afganistan’daki ABD askerleri 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekilecek ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’daki ABD askerlerinin 11 Eylül 2021’e kadar tamamen geri çekileceğini açıkladı.

Kaynak : AA
Etiketler : ABD CENTCOM Afganistan
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber