24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
24˚/16˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-09-27 11:14:23

DSÖ'den Wuhan kararı: Yeni ekip gönderiyor

Dünya'yı etkisi altına alan ve iki yıldır milyonlarca insanın hayatını kaybettiği koronavirüs son dönemde varyantlar ile gündemden düşmüyor. DSÖ, koronavirüsün Wuhan'daki laboratuvardan çıkıp çıkmadığı ile ilgili yeni ekip kurdu.

DSÖ'den Wuhan kararı: Yeni ekip gönderiyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüs ilk olarak 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Kısa zamanda yayılan virüs çok sayıda dünyayı etkisi altına aldı.

Ancak virüsün nereden ve nasıl ortaya çıktığı konusunda henüz net bir bilgi yok. Bu konuda pek çok iddia ve teori ortaya atılsa da virüsün Wuhan'daki bir laboratuvardan sızdığı iddiası bir kez daha gündeme oturdu.

DSÖ, YENİ BİR EKİP KURDU

Dünya Sağlık Örgütü ise Wuhan'daki tesisi incelemek için yeni bir adım attı. DSÖ, Kovid-19'un Wuhan'daki laboratuvardan kaçıp kaçmadığı konusunda yapacağı araştırma için yeni uzmanlardan oluşan bir ekip kurdu.

The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre söz konusu ekipte biyogüvenlik, laboratuvar güvenliği, genetik ve virüslerin insanlara nasıl yayıldığı konusunda uzmanlaşmış bilim insanlarından oluşacak.

Bir DSÖ sözcüsü, yeni ekibin verilere erişiminin sağlanması gerektiğine vurgu yaparak Çin'e çağrıda bulundu.

Pandeminin başladığı günden beri defalarca ortaya atılan bu iddia ile ilgili geçtiğimiz aylarda Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) önemli bir açıklama gelmişti.

DSÖ tarafından yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil başka bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden söz edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuvar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedilmişti.

'YARASA KADIN' SON NOKTAYI KOYMUŞTU

Koronavirüsün kendi yönetimindeki Wuhan Viroloji Laboratuvarı'ndan sızdığı iddiası nedeniyle 'yarasa kadın' olarak da anılan Prof. Shi Zhengli geçtiğimiz aylarda bu iddialara cevap vermişti.

Shi, laboratuvarlarda yeterince güvenli olmayan yarasa koronavirüsleri ile riskli deneyler yapıldığı suçlamasını reddetmiş ve 'Kanıtın olmadığı bir iddianın doğru olmadığını kanıtlamak için nasıl bir kanıt sunabilirim ki?' demişti.

Shi bu süreçte yaşadıkları için 'Dünyanın nasıl bu hale geldiğini bilmiyorum, masum bir bilim insanının üzerine sürekli iftira atılıyor' ifadelerini kullanmıştı.

'Laboratuvarında pandemi patlak vermeden önce yeni koronavirüsün herhangi bir kaynağı var mıydı?' sorusuna Shi'nin cevabı ise 'hayır' şeklinde olmuştu.

Etiketler