Tarih : 16.05.2021 - 07:51 Yorum : 0

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Biden ile görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Biden ile görüştü

İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları devam ediyor. Dünya sivilleri ve çocukları şehit eden katliamcı İsrail’e sessiz kalırken, Filistin İsrail’in saldırgan tutumunu duyurmak için bir yandan da diplomasi trafiği gerçekleştiriyor. Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın ABD Başkanı Biden’dan telefon aldığı belirtildi. Görüşmede bölgedeki son gelişmeler ve olaylar masaya yatırıldı.  ABD Başkanı Biden, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile yaptığı görüşmede, Hamas’ın İsrail’e füze atmaya son vermesini istedi. Görüşmede ayrıca Biden, aralarında çocukların da olduğu masum sivillerin yaşamlarını kaybetmesinden duydukları endişeyi ifade etti.

BİDEN İSRAİL'İ KINAMADI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İki lider, Kudüs'ün tüm inançlardan ve arka plandan kişilerin barışçıl bir şekilde birlikte yaşadığı bir yer olmasına yönelik ortak arzularını dile getirdi” ifadelerine yer verildi. İki devletli çözümü desteklediklerini söyleyen Biden, telefon görüşmesinde İsrail’i kınamadı

GAZZE’DE NELER OLDU?

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında şehit sayısının 61'i çocuk, 36'sı kadın olmak üzere 213’e, yaralı sayısının ise bin 442’ye yükseldiğini açıkladı.

 

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber