2022-05-24 09:04:01 | Son Güncelleme : 2022-05-24 09:10:02

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yalanı ortaya çıktı! Fotoğrafları sızdı

Koronavirüs salgının ölümcül ve en tehlikeli olduğu dönemde İngiltere’de uygulanan sokağa çıkma yasağı ve kapalı alanlarda kişi sınırlaması yasağına uymayan Başbakan Boris Johnson'ın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Başbakanlık konutunda düzenlenen parti ile ilişkin daha önce “15 dakika orada bulundum” diyen Johnson’ın yeni görüntülerde kadeh kaldırdığı görülürken parlamentoya yalan söylemekle suçlanıyor. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yalanı ortaya çıktı! Fotoğrafları sızdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İngiltere’de koronavirüs salgının dolayı 13 Kasım 2020’de uygulanan sıkı kuralları deldiği ortaya çıkan Başbakan Boris Johnson’ın yeni görüntüleri tartışmaları bir kez daha yükseltti. İngiliz televizyon kanalı ITV tarafından yayınlanan dört fotoğrafta Johnson, Downing Street'teki başbakanlık ofisinde düzenlenen etkinlikte kadeh kaldırırken görüntülendi.

15 DAKİKA ORDA KALDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Daha önce yaptığı açıklamada Johnson, partileri organize etmediğini ve partiler sırasında sadece 15 dakika orada olduğunu söylemişti. Fakat yeni görüntülerin ortaya çıkması ile birlikte Johnson’ın uzun bir süre kaldığı görülürken İngiliz medyası yeni gelen görüntüleri tartışmaya başladı.

MUHALEFETTEN İSTİFA SESLERİ ÇAĞRISI

Johnson, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada parlamentoyu bilerek yanıltıp yanıltmadığına dair sorulara "Hayır" cevabını  vermişti. Parlamentoyu bilerek yanıltmak, başbakan ve bakanların uyması gereken kurallara aykırı. Buna göre, bu kuralı delen bakanın ya da başbakanın istifa etmesi gerekiyor. Muhalefet partilerine ek olarak bazı Muhafazakar Parti mensupları da Johnson'ın istifa etmesi yönünde çağrı yapıyor.