Tarih : 19.10.2021 - 20:12 Yorum : 0

İngiltere’de yeni varyant tespit edildi: En bulaşıcı tür olabilir

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüs vakalarının artmasından sorumlu olan Delta varyantından daha bulaşıcı olabilen yeni bir varyantı izlediklerini açıkladı.

İngiltere’de yeni varyant tespit edildi: En bulaşıcı tür olabilir

İngiltere’de bilim insanları artan koronavirüs vakalarına karşı yeni bir varyantı izlediklerini duyurdu. AY.4.2 adı verilen yeni varyantın, İngiltere’de son dönemde artan koronavirüs vakalarından sorumlu olduğunu aktaran bilim insanları, ülkedeki vakaların yüzde 10’unun Delta varyantının soyundan gelen yeni varyant olduğunu aktardı.

DÜNYA ÇAPINDAKİ VAKALARINA NEDEN OLABİLİR

Varyant ile ilgili açıklamada bulunan Cambridge'deki Wellcome Sanger Enstitüsü'nde Covid-19 Genomik Girişimi direktörü Jeffrey Barrett ve University College London Genetik Enstitüsü müdürü Francois Balloux, AY.4.2'nin dünya çapında Covid-19 vakalarında baskın hale gelen orijinal Delta varyantından yüzde 10 ila 15 daha bulaşıcı göründüğünü söyledi.

GÖRÜNEN EN BULAŞICI VARYANT

Balloux, ön kanıtlar doğrulanırsa, AY.4.2'nin pandeminin başlamasından bu yana en bulaşıcı corona virüs türü olabileceğini söylerken, “Ancak bu aşamada dikkatli olmamız gerekiyor. Britanya varyantın bu şekilde çıkış yaptığı tek ülke ve artmasının şansa bağlı bir demografik olay olduğunu yine de göz ardı edemem" diye konuştu.

İNGİLTERE’DE VAKA SAYISI ALARM VERİYOR

İngiltere koronavirüs vaka sayısı Temmuz ayından bu yana en yüksek sayıya ulaştı. 49 bin 156 yeni vaka açıklarken, ülkede son yedi gündeki vaka sayısı ortalaması, önceki haftaya göre yüzde 16 daha yüksek seyretti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber