Tarih : 05.08.2021 - 11:30 Yorum : 0

Rusya Dışişleri: Türkiye'nin S-400 tutumlarına değer veriyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Türkiye'nin S-400'leri alımıyla ilgili tutumuna değer verdiklerini, Ankara ile işbirliğinde ciddi bir potansiyel gördüklerini bu konu hakkında temaslarını sürdüreceklerini belirtti.

Rusya Dışişleri: Türkiye'nin S-400 tutumlarına değer veriyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Dördüncü Avrupa Dairesi Direktörü Yuriy Pilipson, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemini satın almasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Pilipson, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Karşılıklı olarak çıkar sağlayan birçok konuda Rusya-Türkiye işbirliğinin giderek geliştiğini memnuniyetle görüyoruz. Askeri-teknik alanda işbirliği de buna dahil. Ortak projelerin uygulanması, özellikle de Ankara’ya 2019’da S-400 Triumf füze savunma sisteminin sevkiyatı, ülkelerimizin bu alanda işbirliğini kapsamlı biçimde geliştirmek konusundaki kararlılığını gösteriyor. Bunun için önemli bir potansiyel görüyoruz.”

“Dışarıdan gelen baskılara rağmen kendi savunma becerilerini sağlamak yönünde hareket eden Türk partnerlerimizin tutumuna kıymet veriyoruz.”

''ASKERİ-TEKNİK İŞBİRLİĞİNİN GELİŞMESİ İÇİN TEMASTAYIZ''

Sputnik'in haberine göre, Ankara’nın bir diğer S-400 bataryasını ne zaman alacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Pilipson, “İlgili makamlar karşılıklı askeri-teknik işbirliğinin daha da geliştirilmesi için temas halinde. Uzmanlar sakince çalışsın, acele etmeye gerek yok” dedi.

Sea Breeze 2021 tatbikatının Karadeniz’de güvenliği nasıl etkilediği sorusunu yanıtlayan Pilipson, “Maalesef Karadeniz’in huzurlu ve iyi komşuluk bölgesinden tehlikeli bir askeri cepheleşme bölgesine dönüşmekte olduğunu kabul etmemiz gerek. Bu tür tatbikatların krizleri önlemek yerine teşvik ettiği açık” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın diplomatik ve başka araçlarla ulusal güvenliğini sağlamak için adımlar atmaya devam edeceğini belirten Pilipson, “Sınırlarımızda askeri-siyasi gerginliklerin artmasının çatışma enerjisi taşıdığı konusunda birçok kez uyardık” dedi.

Etiketler : Rusya S400 Ankara
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber