2022-04-09 15:19:04 | Son Güncelleme : 2022-04-09 15:35:47

Salmonella fabrika kapattırdı! Kinder Sürpriz krizi büyüyor

Belçika Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (FAVV), ürettiği Kinder Sürpriz çikolata ürünlerinde Salmonella bakterisi bulunan Ferrero şirketine ait fabrikayı bir süreliğine kapattı.

Belçika ve Hollanda makamları, daha önce sadece belirli ürünlerin toplatılmasını istemişti.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Belçika ve Hollanda makamları, daha önce sadece belirli ürünlerin toplatılmasını istemişti.

Hollanda ve Belçika'yla, Arlon kentindeki Ferrero çikolata fabrikasında üretilen tüm ürünlerin toplatılmasına karar verdi. Ferrero firmasının, ilk olarak 15 Aralık'ta hammadde içeren bir tank filtresinde Salmonella bakterisine rastlandığını açıklamıştı. Bunun üzerine Belçika makamları soruşturmayı derinleştirdi. Belçika Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu, 15 Aralık'ta tespit edilen bakteri konusunda resmi makamları bilgilendirmeyen Ferrero'nun ruhsatını askıya aldı. FAVV, Belçika'nın Arlon kentindeki fabrikayı da mühürleyerek geçici olarak kapattı. İtalya merkezli çikolata üreticisi, ürünlerin güvenliğini sağlayana kadar üretime devam etmeyecek.

BİLGİ VERİLMEDİ İDDİASI 

Belçika ve Hollanda makamları, daha önce sadece belirli ürünlerin toplatılmasını istemişti. Fabrikanın kapatılmasının ardından, burada üretilen tüm Kinder ürünlerinin raflardan kaldırılması çağrısında bulundu. Hollanda Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (NVWA) ile Belçika'daki eşdeğer kuruluş FAVV, Arlon'daki Ferrero fabrikasında üretilen hiçbir Kinder çikolalata ürününün yenmemesini tavsiye etti.

BAŞKA SEÇENEK YOKTU

Gıda güvenliği kuruluşları, çikolataların Salmonella virüsü bulaşmasına neden olabileceğini belirtti. FAVV, alınan önlemlerin "istisnai" olduğunu vurgulayarak, "Ancak başka seçeneğimiz yoktu" açıklamasında bulundu. Ferrero sözcüsü, "Yetkilileri bilgilendirmedik çünkü bu bir iç sorun olarak kaldı. Ne o gün ne de beş gün öncesinden üretilen tek bir ürün depolarımızdan çıkmadı" demişti. Ferrero, yaşanan olaylar nedeniyle "derin pişmanlık duyduğunu" ve tüm müşteriler ile ve ortaklarında özür dilediğini bildirdi.

Arlon'daki fabrika, Ferrero'nun küresel yıllık üretimin yaklaşık yüzde 7'sini oluşturuyor.

Etiketler