2021-10-15 12:35:47

Son dakika: Afganistan'da Şiilere ait camiye bombalı saldırı

Son dakika haberi: Afganistan'ın Kandahar vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında patlama meydana geldi. Saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

Son dakika: Afganistan'da Şiilere ait camiye bombalı saldırı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Afganistan'da Taliban'ın kalesi olarak bilinen güneydeki Kandahar vilayetinde bulunan Şiilere ait Fatımiyye Camisi'ne bombalı saldırı düzenlendi. Vilayet merkezinde bulunan, Şiilere ait en büyük camiye cuma namazı sırasında bombalı saldırı yapıldı.

Saldırı sonucu en az 30 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda yaralı olduğu ifade edildi.

Taliban güçleri saldırının gerçekleştiği camiye giden tüm yolları kapattı.

Şİİ CAMİ HEDEF ALINMIŞTI

Geçen hafta ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bulunan, yine Şiilere ait bir camiye bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda 46 kişi hayatını kaybetmişti.

Kunduz'da meydana gelen saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

ABD öncülüğündeki NATO güçleri ülkeden ayrıldıktan sonra Afganistan'da meydana gelen bombalı saldırılar Celalabad kendinde yoğunlaşmıştı.

Söz konusu saldırıların çoğunu DEAŞ üstlenmişti.

Kunduz'daki saldırı ABD sonrası gerçekleşen en şiddetli olay olarak kayıtlara geçmişti.

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ

Türkiye, Afganistan’da gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Afganistan’ın Kandahar vilayetinde bir camide bugün cuma namazı esnasında gerçekleştirilen bombalı terör saldırısında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Afganistan’da son dönemde özellikle camileri hedef alan bu insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, dost ve kardeş Afgan halkına en içten taziyelerimizi iletiyoruz" denildi.

Etiketler