Tarih : 22.11.2014 - 11:39 Yorum : 0

Altında kritik tahmin! İşte fiyatları arttıracak 4 sebep

Altın fiyatlarıyla ilgili tahminler artıyor. Ünlü yatırım firması CB Capital Partners Yatırım Müdürü Henry To, altının uzun vadede yükseleceğini öngördü.

Altında kritik tahmin! İşte fiyatları arttıracak 4 sebep

To'ya göre altın üretiminin artması, Avrupa'daki sıkıntılar, Fed'in güvercin kalacak olması ve Hindistan'da yükselecek talep altın fiyatlarını sıçratacak.Son aylarda çok dalgalı bir seyir izleyen altında düşüş beklenirken yeniden toparlanma görüldü. Altın fiyatları Çin merkez bankası'nın faiz indirmesiyle yükselişe geçerken ons başına 1200 dolar seviyesini de geçti.
Altının bu seviyeden döneceğini düşünenler kadar yükseleceğini de tahmin eden analistler var. Ünlü yatırım firması CB Capital Partners Yatırım Müdürü Henry To Marketwatch sitesine kaleme aldığı makalesinde altın fiyatlarının sağlam bir uzun vadeli yatırım olduğunu belirtti.Henry To 2013 yılında altın hakkında düşüş tahmin ettiklerini, tahminlerin tuttuğunu yazarken bu kez genel kanının aksine altının yükseleceğini öngördü.Henry To altının yükselmesini tetikleyecek 4 uzun vadeli trendi de anlattı.
ALTIN ÜRETİMİ ZİRVE YAPACAK
Mevcut fiyatlarda altın madeni çıkaran şirketlerin yeni altın kaynaklarına yöneleceğini belirten To'ya göre altının 1000 doların altına düşmesi durumunda dünyadaki 80 altın madeni şirketinin yarısının zarar edecek. Henry To bu durumun şirketleri düşük maliyetli yeni kaynaklara yönelteceğini bunun da altın üretimini artıracağını belirtiyor.
AVRUPA HALA SORU İŞARETİ
Henry To Avrupa'da parasal birliğin çökeceğini bunun altın fiyatlarındai yükselişe en önemli gerekçelerden biri olacağını belirtiyor. To'ya göre Avrupa'da ekonomik dengesizlikler ve yaşlanan nüffusun sosyal güvenlik sistemine maliet AB'nin ABD gibi sağlıklı bir birlikten çok uzak olduğuna işaret ediyor. AB parasal birliğinin 2020'ye kadar dağılacağını öngören To'ya göre bu gelişme altın fiyatlarını sıçratacak.
FED GÜVERCİN KALACAK
Altın fiyatlarındaki düşüşe en büyük gerekçe Fed'in tahvil alımını sonlandırması olmuştu. To'ya göre Fed Başkanı Janet Yellen ABD'deki ekonomik toparlanmayı 1930'larla kıyaslıyor ve aynı hatanın yapılmaması için 'güvercin' kalıp uzun süre faiz artırmayacağını öngörüyor. Fed'in 4.5 trilyon dolarlık bilançosunun küçülmesinin mümkün olmadığını savunan To bu gelişmenin altın fiyatlarını artıracağını belirtiyor.
HİNDİSTAN'DA ALTIN TALEBİ ARTACAK
Altın fiyatlarındaki düşüşe Hindistan'daki düşük talep de rol oynamıştı. Ancak yeni hükümetiyle yatırımcılara güven veren Hindistan'da borsalar da bu sene muazzam yükseldi. IMF 2015 büyüme tahminini yüzde 6,4'e çıkardı. Hindistan ekonomisi büyüdükçe altın talebinin artması sıklıkla görülen bir korelasyon.
Bu 4 gerekçeyi sıralayan To okuyucusuna da altında kısa vadeli hareketlere dikkat etmeksizin uzun vadeli yatırım yapmalarını öneriyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber