27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2017-10-27 13:39:35

Üniversite YKS TYT sınavı sistemi puanları nasıl olacak | YGS LYS yerine gelen sistem

Üniversite sınavı sistemi, YGS LYS 2018 yerine gelen YKS TYT sistemi ile ilgili yapılan açıklamalar heyecanla bekleniyor. Üniversite sınavı sistemi nasıl olacak? YKS sistemi nedir ne zaman yapılacak sorularının cevabı merak ediliyor.

Üniversite YKS TYT sınavı sistemi puanları nasıl olacak | YGS LYS yerine gelen sistem
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Vatandaşlar, YGS LYS yerine gelen YKS sistemi ile ilgili yapılan açıklamaları yakından takip ediliyorlar. YKS sınavı hakkında YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada 'Testlerle ilgili değişiklik olmaz. Sistemde yeni bir revizyon gündemde değil. Yeni sistem ile konsept değişiyor' dedi. Geçtiğimi günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından sınav kaldırıldı. Bunun ardından YÖK Başkanı Yekta Saraç son dakika açıklamasında sınavın tamamen kaldırılmadığını, ancak sadeleşmeye gidildiğini duyurdu. Vatandaşlar heyecanla yeni üniversite sınav sisteminin nasıl olacağını araştırmaya başladılar. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nin hangi tarihte yapılacağını duyurdu.Daha önce açıklama yapan Saraç, YGS ve LYS’nin tamamen kaldırılmayacağını, ancak sınavlarda sadeleşmeye gidileceğini açıklamıştı.  Saraç, ' İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir.

Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız” demişti.  Sınav 23-24 Haziran’da yapılacak. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler, tarih sorusu da cevaplayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Gençler mağdur edilmesin. Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın, mesleki eğitim cazibesini korusun, temel bilimlere ilgi teşvik edilsin" dedi. Detaylar haberimizde sizlerle.

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada üniversiteye giriş sınavı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 'Testlerle ilgili değişiklik olmaz' diyen Saraç, Sistemde yeni bir revizyon gündemde değil. Yeni sistem ile konsept değişiyor. Soru başına düşen süre artıyor" dedi.

Saraç yaptığı açıklamada; Başta meslek liseleri olmak üzere, İmam Hatiplerde ve diğer Fen Liselerinde mağduriyet söz konusu değil

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YKS AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni sınavın hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamasına müsaade edilmeyecek şekilde dizayn edilmesi talimatı verdiği öğrenildi. Öğrencilerin endişelerine dikkat çeken Erdoğan; "Gençler mağdur edilmesin. Sosyal bilimler dezavantaja yol açmasın, mesleki eğitim cazibesini korusun, temel bilimlere ilgi teşvik edilsin." diyerek talimatları iletti.

YKS AYRINTILARI

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

Yeni üniversite sınavının ne zaman yapılacağı belli oldu. Sınav 23-24 Haziran’da yapılacak. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler, tarih sorusu da cevaplayacak. YÖK, üniversiteye giriş sistemiyle ilgili eksik kalan detayları açıkladı. Yapılan yeni düzenlemeyle eşit ağırlığa da tarih geldi. Eşit ağırlıkçıların gireceği ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1’, ‘Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1’ olarak değiştirildi. Önceden sadece Türk dili ve coğrafyanın yer aldığı teste tarih soruları da eklendi. Eşit ağırlık alanındaki öğrenciler matematik testinin yanı sıra bu sorulara da yanıt verecek. 

YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI SİSTEMİ NASIL OLACAK?

YKS'de adaylar, cumartesi günü öğleden sonra yapılacak ikinci oturumda, Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi'nden Türk dili ve edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları yöneltilecek. Sosyal Bilimler-2 Testi'nden Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını ve Fen Bilimleri Testi'nde ise fizik, kimya ve biyoloji sorularını cevaplandıracak.

Öğrencilere bu oturumda, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40, Matematik Testi'nde 40 ve Fen Bilimleri Testi'nde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak.

YKS SORULARI NASIL OLACAK?

Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

Adaylar, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.

Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.

Adaylar, Fen Bilimleri Testi'nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.

Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek. 

Etiketler