2022-07-01 00:07:14 | Son Güncelleme : 2022-07-01 01:15:35

Son dakika! Asgari ücret yönetmeliğindeki değişiklik Resmi Gazete'de: Zam bugünden itibaren yürürlüğe girecek

Son dakika haberi: Asgari ücrete ara zammın Temmuz ayından itibaren geçerli olmasını öngören yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan değişikliğe göre; yapılan zam bugünden itibaren yürürlüğe girecek.

Son dakika! Asgari ücret yönetmeliğindeki değişiklik Resmi Gazete'de: Zam bugünden itibaren yürürlüğe girecek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği asgari ücrete ara zam bugün açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak ara zammın miktarı merakla beklenirken konuya ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Asgari ücret yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek. Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete'de yayımlanacak ve komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, komisyonca belirlenen ücretlerin Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu. Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

Foto Galeri
Türk-İş'in asgari ücret için istediği rakam belli oldu

YENİ ASGARİ ÜCRETİN BUGÜN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Dün ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam miktarını belirlemek için çalışmalarına dün basına kapalı olarak devam etti.

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ enflasyon oranında bir artış talep ederken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işletmelerin içinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istedi.

Yeni asgari ücreti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 4 BİN 253 LİRA

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

Etiketler