2021-11-29 15:59:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Market rafına ‘sınırlıdır’ yazanlara ağır ceza yolda

Türkmenistan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, stokçuluk yapan marketleri hedef aldı. Erdoğan, stok yapanların artık daha büyük cezalarla karşı karşıya olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Market rafına ‘sınırlıdır’ yazanlara ağır ceza yolda
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Döviz kurundaki artışı bahane ederek raflara ‘ürün stoklarla sınırlıdır’ uyarısı asanlara kötü haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Türkmenistan ziyareti dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan stokçuluk yapanlara ‘ahlaksızlar’ diye seslenerek, cezaların daha da ağırlaştırılacağını açıkladı.

Marketler, üreticilerden ürün çekemediklerini söylerken; üretici tarafı, piyasaya döviz kuru sebebiyle zamlı fiyattan ürün vermek zorunda kaldıklarını belirtti. Ancak ürün olmaması açık bir şekilde stokçuluk yapıldığını ortaya koydu.

STOKÇULARA YÖNELİK TALİMAT: CEZALARINI ARTIRIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin gerekli tedbirlerin Ticaret Bakanlığı’nca alındığının altını çizerek, “Bu tür stokçuluğun yapılması kesinlikle yasaktır. Örneğin şekerle ilgili yapılan açıklamaların ardından Tarım ve Orman Bakanlığımız depolarda ne kadar şeker olduğunu oralarda göstermek suretiyle herhangi bir sıkıntının olmadığını çok açık net ortaya koydular. Böyle bir sıkıntı yok. Bunun dışında sanayide bakıyorsunuz bazı parçaların, yedek parçaların vesaire satışı veya bunların piyasaya sürülmesi noktasında da ne yazık ki depolama yöntemiyle bunu piyasadan çeken ve bu konularda da üretimi engelleyen ahlaksızlar var, edepsizler var. İlgili Bakanlıklarımızla bütün bunların üzerine gitme kararlılığımız var. Arkadaşlara şunu da söyledim; eğer cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim. Stokçuluk dinimizde de yasaktır” dedi.

 

 

Etiketler