Tarih : 17.06.2021 - 14:02 Yorum : 0

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ekonomi piyasalarının merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19'da sabit tuttu.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankasının (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) bugün faiz kararını vermek için toplandı. Merkez Bankası, politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19'da sabit bıraktı.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTIDA DA PAS GEÇTİ

Böylece Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı üçüncü PPK toplantısında da faizi sabit tutma kararı alınmış oldu. Politika faizinin yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltilmesi kararının alındığı 18 Mart 2021 tarihli PPK toplantısından iki gün sonra Naci Ağbal TCMB Başkanlığı görevinden Cumhurbaşkanlığı Kararı ile alınmıştı. Bunun üzerine dolar/TL kuru, 7,20’den 8,50’ye sıçramıştı.

ENFLASYON VURGUSU

Karar metninde en önemli değişiklik enflasyon vurgularının artması ve yeni sıkılaşmayı pekiştiren ifadelerin eklenmesi oldu. PPK metninde mayıs toplantısı metninden farklı olarak “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir” cümlesine ‘sıkı’ ve ‘kararlılıkla’ kelimeleri eklendi.

Aşılamadaki hızlanmaya dikkat çeken ve bunun küresel ekonomideki toparlanma sürecini desteklediğine vurgu yapan Merkez Bankası, “Bununla beraber, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır” dedi. Ve yine metne üretici fiyatlarındaki yükselişin eklenmiş olması dikkat çekti.

CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE İYİLEŞMENİN HIZLANMASI BEKLENİYOR

Yurt içinde iktisadi talebin güçlü seyrettiğini aşılamanın hızlanmasıyla turizm ve hizmetler sektöründe yaşanan canlanmanın iktisadi faaliyetin daha dengeli sürdürülmesine olanak tanıdığını belirten Merkez Bankası, “Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, kredilerdeki yavaşlama, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasının cari işlemler dengesinde başlayan iyileşmeyi hızlandırması beklenmektedir” dedi.

İthalat fiyatları kaynaklı maliyet unsurlarının yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini kaydedilen PPK metninde “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir” denildi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolarda son durum Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolarda son durum FED'in dünkü faiz kararı sonrası hareketlenen dolar, 8,50 seviyesinden 8,63'lere yükseldi. Piyasada gözler Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararına çevrilmişti. Merkez, yüzde 19 olan faizleri sabit tuttu. Kararın ardından dolar 8,64 seviyelerinde görüldü.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber