2021-06-22 14:21:00

Rüzgar enerjisinde 10 bin megavat zorlanıyor

Yenilenebilir enerji kurulu gücüyle Avrupa’da 6’ncı dünyada 13’üncü sırada yer alan Türkiye’de rüzgar enerjisinde kurulu güç, 10 bin megavat sınırına yaklaştı.

Rüzgar enerjisinde 10 bin megavat zorlanıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye enerji teknolojilerinde inovasyonlarına devam ediyor. Özellikle yenilenebilir enerjide 20 yıl önce rüzgar, biyokütle ve jeotermal enerjinin kurulu gücü 19 ile 28 megavat arasındayken, bugün sadece rüzgar enerjisinde 10 bin megavatı zorlanıyor. Güneş enerjisinde de bu güç 7 yılda 7 bin 154 megavata çıktı.

Dünya Yenilenebilir Enerji Günü olduğunu anımsatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) 12. Olağan Genel Kurulunda yaptığı açıklamasında, Özellikle yenilenebilir enerjide ortaya koyduğumuz projelerde yerli teknoloji gibi şartlarla yatırımcılarımızı Ar-Ge ve inovasyona yönlendiriyoruz. Bu teşvikimizin en güzel örneklerinden birisi Ankara'da kurulan Avrupa ve Orta Doğu'nun ilk ve tek entegre güneş paneli fabrikası oldu" dedi.

Bu günü en fazla kutlamayı hak eden ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu vurgulayan Dönmez, "2002 yılına kadar yapılan yatırımların 4 katından daha fazlasını son 19 yılda yaptık. Türkiye, 20 yıl önce küresel yenilenebilir enerji istatistikleri içerisinde son sıralarda yer alırken, bugün yenilenebilir enerji kurulu gücüyle Avrupa’da 6’ncı dünyada 13’üncü sırada yer alıyor" ifadelerini kullandı.

“Özellikle yenilenebilir enerjide ortaya koyduğumuz projelerde yerli teknoloji gibi şartlarla yatırımcılarımızı Ar-Ge ve inovasyona yönlendiriyoruz” diyen Bakan Dönmez, “Bu teşvikimizin en güzel örneklerinden birisi Ankara'da kurulan Avrupa ve Orta Doğu'nun ilk ve tek entegre güneş paneli fabrikası oldu. En büyük güneş enerji santrali Karapınar GES2'de kullanılan panelleri üreten fabrikamızla güneşte yerli teknoloji için düğmeye basmış olduk" değerlendirmesinde bulundu.

YARDIMLAR DEVAM EDECEK

Bakan Dönmez, genç mühendis ve mimarların Türkiye'yi hedeflerine ulaştırma noktasında büyük rol oynadığına işaret ederek, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralindeki nükleer enerji uzmanlarının yanı sıra hidrokarbon aramalarında da Türk mühendislerinin çalışmalarıyla sonuçlara ulaşıldığını belirtti.

Öte yandan denizlerdeki sondajlara yardımcı su altı robotu Kaşif'ten yerli otomobilin bataryasında kullanılacak yerli lityum tesisine kadar birçok alanda yerli teknolojinin ekonomiye kazandırıldığını aktaran Bakan Dönmez, bugüne kadar yaklaşık 150 kilogram lityum karbonat üretildiğini ve yıllık 600 ton üretecek asıl tesis için de parametre oluşturma çalışmalarının başladığını açıkladı.

Dönmez, Türkiye'nin en büyük hidroelektrik santrallerinden birisi olan Keban'daki sekiz jeneratörün üçünün de yerlileştirildiğini belirterek, hem cari açığın kapanması için hem de teknolojik birikim için hayati bir adım atıldığını dile getirdi.

Bu kapsamda hem maddi hem de insana yatırımların devam edeceğine işaret eden Dönmez, şunları kaydetti:

"Tüm bu devinimin kalbinde ise özüne inanmış, kendisinin olana saygılı ve benliğine yabancılaşmamış mühendislerimiz ve mimarlarımız yer alacak. İnsan özünü unutur, ben idrakini kaybederse ne bilimin, ne teknolojinin, ne de bilginin ışığından faydalanamaz. İşte, MMG bizler için teknik birlikteliğin yanında bu benlik bilincini de aşılaması nedeniyle müstesna bir yere sahip. Bu vesileyle MMG'de görev yapan bütün kardeşlerimize ve büyüklerimize de hassaten teşekkür ediyorum."

Etiketler