Tarih : 04.08.2021 - 10:08 Yorum : 0

TCMB'den enflasyon yorumu: Gıda ve enerji başı çekti

Merkez Bankası, temmuz enflasyonunda gıda ve enerji fiyatlarının belirleyici olduğuna vurgu yaptı.

TCMB'den enflasyon yorumu: Gıda ve enerji başı çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. 26 ayın en yüksek seviyesine çıkan Temmuz enflasyonuna ilişkin değerlendirmede gıda fiyatlarındaki yükselişe vurgu yapıldı.

Değerlendirmede şu ifadeler yer aldı:

"Tüketici fiyatları Temmuz ayında yüzde 1,80 oranında artmış, yıllık enflasyon 1,42 puan artışla yüzde 18,95’e yükselmiştir. Bu gelişmede, gıda ve enerji fiyatları temel belirleyiciler olmuştur.

Gıda yıllık enflasyonu, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayılmasıyla kayda değer bir oranda yükselmiştir.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDAKİ ARTIŞ ENFLASYONU TETİKLEDİ

Üretici fiyatlarındaki gelişmeler ve yaşanan kuraklık gıda enflasyon görünümünde etkili olmuştur. Enerji grubu enflasyonu elektrik ve doğalgaz fiyatları öncülüğünde artarken, eşel mobil sistemi tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam etmiştir.

Yıllık enflasyon yakın dönemde Türk lirasındaki seyrin de etkisiyle temel mallar grubunda gerilerken, hizmet sektöründe kademeli normalleşme sürecinin de yansımalarıyla lokanta-otel ve ulaştırma hizmetlerindeki fiyat gelişmelerine bağlı olarak bir miktar yükselmiştir. Temmuz ayında uluslararası enerji fiyatları artarken, enerji dışı emtia fiyatları daha ılımlı bir seyir kaydetmiştir. Bu görünüme karşın, gecikmeli etkilerle üretici enflasyonundaki yükseliş eğilimi devam etmiştir. Bu dönemde, yıllık enflasyon çekirdek enflasyon göstergelerinden B’de yükselirken, C’de gerilemiş; göstergelerin yakın dönem eğilimlerindeki yüksek seviyeler korunmuştur."

Etiketler : Enflasyon
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber