2022-07-03 07:18:25 | Son Güncelleme : 2022-07-03 08:56:13

Yerli kaynaklar enerji fiyatlarını düşürecek! Firmalar ile kontrat için tekrar masaya oturuluyor

Karadeniz gazının keşfi ile birlikte Türkiye’nin eli yerli kaynaklarla daha da güçlendi. Konutların 30 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak olan Karadeniz gazı sonrasında tedarikçiler ile yeniden pazarlık masasına oturulacak. Pahalı kontratlar iptal edilecek ve daha ucuz kontratlara geçiş yapılacak.

Yerli kaynaklar enerji fiyatlarını düşürecek! Firmalar ile kontrat için tekrar masaya oturuluyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük gaz 2023 yılından itibaren konutlarda kullanılması için hazırlıklar hızlandı. Konutlara taşıyacak boruların denizaltındaki bölümüne döşenmesi haziran ortasında başlarken boru döşeme çalışmalarının 6 Kasım’a kadar bitirilmesi hedefleniyor.  2023 yılının ilk çeyreğinde Karadeniz gazının konutlarda kullanımı başlanmış olacak.

KONTRATLAR İÇİN MASAYA OTURULACAK

Karadeniz’de bulunan gaz rezervi Türkiye’nin ithal ettiği doğalgaz konusundaki pazarlık gücünü de artışmış oldu.  Edinilen bilgilere göre tedarikçi firmalarla yapılan pahalı kontratlar iptal edilerek, daha ucuz kontratlara geçilmesi için hazırlık yapılıyor.

“ELİMİZ GÜÇLENDİ”

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in de bazı milletvekilleri ile yaptığı görüşmelerde Karadeniz gazının Türkiye’nin elini güçlendirdiğine dikkat çektiği öğrenildi. Bakan Dönmez “Karadeniz’de bulunan rezerv konutlara 25- 30 yıl yetecek düzeyde. Ama sondajlar devam edecek. Yeni alanlar çıkarsa sanayinin de gazını buradan karşılayabiliriz. Karadeniz gazı şu anda sadece konutlarda tüm ihtiyaçları karşılayabilecek büyüklükte. Şimdi elimizde doğalgaz varsa ithal ettiğimiz gazla ilgili olarak, tedarikçi kaynaklarla pahalı kontratları iptal edeceğiz daha ucuz kontratlara geçeceğiz. Karadeniz gazı ile birlikte Türkiye’nin pazarlık gücü artacak” dedi.

ENERJİDE TİCARET MERKEZİ OLMA HEDEFİ

Bakan Dönmez, Türkiye’yi önümüzdeki süreçte enerjide ticaret merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Dönmez “Bu konuda borsalar ve Pazar oluşturuyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye Güneydoğu Avrupa’nın içinde olduğu bir merkez olabilir” diye konuştu.

Foto Galeri
Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi: Bakım çalışmaları sürüyor

ABDÜLHAMİD HAN SEFERE ÇIKIYOR

Sondaj gemileri Karadeniz’e yönlendirildiği için bir süredir ara verilen Akdeniz’deki sondaj çalışmaları da kısa süre içinde yeniden başlatılacak. Bu doğrultuda geçen ay Mersin Taşucu Limanı’na demirleyen Abdülhamid Han sondaj gemisinin Akdeniz’e açılması için yapılan hazırlıkların temmuz sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Abdülhamid Han sondaj gemisi, fiziki özellikleriyle Türkiye’nin ‘Sondaj filosunun’ en güçlüsü olarak nitelendiriliyor.

Etiketler