Tarih : 10.11.2021 - 20:08 Yorum : 0

Azerbaycan tezkeresi 4 partinin oylarıyla Meclis'ten geçti

Türk askerinin Azerbaycan'a gönderilmesi yetkisinin yıl daha uzatılmasına ilişkin cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Meclis'te yapılan oylama sonucu kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada AK Parti, MHP, CHP ve İyi Parti evet oyu verirken, HDP tezkereye destek vermedi.

Azerbaycan tezkeresi 4 partinin oylarıyla Meclis'ten geçti

Mehmetçik'in Azerbaycan'daki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına yönelik tezkere, Meclis'te yapılan oylamada 4 partinin oylarıyla kabul edildi.

4 PARTİ ONAYLADI, HDP DESTEK VERMEDİ

TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresi görüşmeleri düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışındaki 4 siyasi parti gurubu ‘kabul’ oyu verdi.

Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesinde elde ettiği başarılı netice ve sahada oluşan yeni durum sonucunda, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan 9/11/2020 tarihli Üçlü Bildiri'de bölgedeki istikrarın korunması amacıyla öngörülen faaliyetlerin devam ettiği hatırlatılan tezkerede, Türkiye’nin uluslararası hukuk ve meşru egemenlik hakları temelinde, toprak bütünlüğü dâhil tüm haklarını savunabilmesi için sürecin başından itibaren Azerbaycan'a güçlü destek verdiği hatırlatıldı.

Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın korunup güçlendirilmesi ve bunu kolaylaştıracak biçimde iktisadi altyapının inşa ve ihyası için önemli girişimlerde bulunduğu kaydedilerek, Türkiye'nin Rusya ile birlikte oluşturduğu, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin görev yaptığı Ortak Merkez’in, faaliyetlerine başarıyla devam ettiği belirtildi.

"TSK'NIN BÖLGEDEKİ ETKİNLİĞİ, ULUSAL ÇIKARLARIN BİR GEREĞİ"

Türkiye’nin Ortak Merkez vasıtasıyla da bölgenin güvenliğine ve taraflar arasında güven inşasına katkı sağladığı belirtilen tezkerede, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Ortak Merkez'deki görevlerine devam etmesi, Türkiye'nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünün ve ulusal çıkarların bir gereği olduğu ifade edildi.

Tezkere; AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti'li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber