Tarih : 02.06.2021 - 14:47 Yorum : 0

İbrahim Kalın, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thormas-Greenfield ile görüştü. Görüşmede, bölgesel meseleler ile göç, insani yardımlar, terörle mücadele ve Türkiye-ABD işbirliği konuları ele alındı.

İbrahim Kalın, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmede, Suriye, Libya, Afganistan, Filistin, İran ve Irak gibi bölgesel meseleler ile göç, insani yardımlar, terörle mücadele ve BM çerçevesinde Türkiye-ABD iş birliği konuları ele alındı.

Görüşmede, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield da hazır bulundu.

ORTAK MÜCADELENİN ALTI ÇİZİLDİ

Görüşmede, Suriye'de siyasi çözüm sürecinin canlandırılması için Anayasa Komitesi çalışmalarının desteklenmesi, özgür ve adil seçim ortamının temin edilmesi gerektiği ifade edildi. Terör örgütlerinin neden olduğu güvenlik tehditlerine karşı iş birliği ve ortak mücadelenin öneminin altı çizildi.

Göç meselesine ilişkin ortak sorumluluk ile hareket edilmesi gerektiğinin vurgulandığı görüşmede, başta İdlib olmak üzere bölgede yeni bir mülteci dalgasının daha büyük insani krizler ve istikrarsızlıklara neden olabileceği hatırlatıldı. Türkiye üzerinden Suriye'ye BM aracılığıyla sınır ötesi insani yardımların ulaştırılması için engellerin kaldırılması ve bu konuda ortak çaba sarf edilmesi gerektiği belirtildi.

BM DAHA KARARLI VE AKTİF OLMALI

Görüşmede, Filistin'de iki devletli çözümün hayata geçirilmesi ve Filistinlilerin haklarını korunması için uluslararası toplum ile BM'nin daha kararlı ve aktif bir rol oynaması gerektiği ifade edildi.

Libya, Irak ve Afganistan gibi bölgesel meselelerde barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye ile ABD'nin BM çerçevesinde diplomatik iş birliğinin devam etmesi konusunda mutabık kalınan görüşmede, Afganistan'da barış sürecinin hızlandırılması için ortak girişimlerin arttırılması gerektiğinin altı çizildi.

Rusya: JBS siber saldırısına dair ABD ile temastayız Rusya: JBS siber saldırısına dair ABD ile temastayız Dünyanın en büyük taze et üreticisi JBS SA’ya düzenlenen siber saldırı konusunda Rusya, ABD ile direk temasta oldukları ifade edildi. Rusya Dışişleri Sözcüsü Ryabkov, ABD’nin yaptırımlarını ciddiye almadıklarını belirtti.

ABD'den Biden-Erdoğan zirvesi için özel ziyaret ABD'den Biden-Erdoğan zirvesi için özel ziyaret Amerikan haber ajansı Associated Press'e (AP) konuşan bazı yetkililer ABD’nin BM Daimi temsilcisi Linda Thomas Greenfield’ın bugün Türkiye’yi ziyaret edeceğini açıkladı. İki ülke arasında konuşulacak çok konunun olduğunu belirten yetkililer “Üst düzey yetkililerle yoğun bir görüşme olacak" açıklamasında bulundu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber