2022-05-22 09:45:15 | Son Güncelleme : 2022-05-22 09:50:43

Karadeniz’de yaylalardaki kaçak yapıların yıkımları yeniden başlandı

Trabzon’da kaçak yapıların yıkımına yeniden başlandı. Akçaabat ilçesine bağlı Hıdırnebi Yaylasında gerçekleştirilen yıkımda bazı vatandaşlar yıkımın kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek duruma tepki gösterdi.

Karadeniz’de yaylalardaki kaçak yapıların yıkımları yeniden başlandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Doğu Karadeniz’in eşsiz manzarası son zamanlarda çarpık yapılaşmaya maruz kaldı. Bölgenin doğal güzellikleri yerini betonlaşmaya bırakırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’da duruma tepki gösterdi. Erdoğan, Doğu Karadeniz'in yaylalarındaki kaçak yapılaşmalar için belediyelere yıkım talimatı vermişti.

YIKIMI HABER VERİLMEDİĞİNİ İDDİA ETTİLER

Bu kapsamda; Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Hıdırnebi Yaylası'nda 20'ye yakın kaçak yapı yıkılırken, bölgede 100 yapının daha yıkılacağı öğrenildi. Akçaabat Kaymakamlığı kararıyla Hıdırnebi Yaylası'nda sabahın erken saatlerinde kaçak ev ve baraka iş makineleri ile yıkılırken bazı vatandaşlar yıkım için kendilerine haber verilmediğini iddia etti.

“BİZE HİÇBİR ŞEY TEBLİĞ EDİLMEDİ”

Yayla sakinlerinden Yücel Gedikli kendilerine haber verilmeden yazılı belge gönderilmeden yıkım yapıldığını iddia ederek "Bunlar bizim yayla evlerimiz, alt kısmında hayvanlarımız üst kısmında bizler kalıyoruz orijinali bu. Bize haber verilmeden hiçbir yazılı belge gönderilmeden sabahın saat 4-4.30’unda yıkıldı. Partili partisiz hangisi olursa olsun devlet büyüklerime saygım sonsuz. Türkiye Cumhuriyetini yönetiyorsa ben onun vatandaşıyım. Bu şekilde 100 tane olduğu söyleniyor. Edindiğim bilgilere göre, 100 civarında yıkılması gereken evler olduğunu duydum. Yıkımlar devam edecek dediler. Biz buraya çoğunlukla hayvancılık için geliriz, hayvancılık bittiği için bugünkü durumlar ortada. Savcılık bize bir kâğıt gönderir devletin mahkemeleri var orada yargılarsın, bundan kaçmanın bir anlamı yok. Bize hiçbir şey tebliği edilmedi” diye konuştu.