2022-05-21 12:41:36 | Son Güncelleme : 2022-05-21 12:50:11

Kadıköy’deki rüşvet Maltepe’ye yayıldı, kirli çamaşırlar döküldü: Günlük rüşvet tarifesi dudak uçuklattı

Kadıköy Belediyesi’nde başlatılan rüşvet operasyonunun Maltepe’ye de sıçramasının ardından Aralarında CHP'li eski Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları ve şu anda CHP'li İBB'de Tasarım Müdür Yardımcılığı yapan Haydar Battal'ın da olduğu 16 şüpheli gözaltına alındı. 5 aydır izlenen şüphelilerin imar ve iskan konularında, usulsüz işlem yaparak 21 ayrı suça karıştıkları öğrenildi.

Kadıköy’deki rüşvet Maltepe’ye yayıldı, kirli çamaşırlar döküldü: Günlük rüşvet tarifesi dudak uçuklattı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kadıköy Belediyesi'nde düzenlenen rüşvet operasyonu kapsamında 5 ilde 224 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken bir skandal da Maltepe Belediyesi’nde yaşandı. Aralarında CHP'li eski Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları ve şu anda CHP'li İBB'de Tasarım Müdür Yardımcılığı yapan Haydar Battal'ın da olduğu 18 şüpheliye yönelik 'örgütlü olarak rüşvet almak, vermek' 'aracılık etmek' ve 'resmi belgede sahtecilik' suçlarından operasyon düzenlenirken 16 şüpheli gözaltına alındı.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER ŞÜPHELİ

'Örgütlü olarak rüşvet almak, vermek' 'aracılık etmek' ve 'resmi belgede sahtecilik' suçları kapsamında düzenlenen operasyonu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdi.

Eski Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Ekşioğlu, eski Maltepe Belediyesi Zabıta Müdürü Ahmet İmamoğlu, eski Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı olan ve halen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın danışmanlığını yapan Melih Morsünbül. Eski Maltepe Belediyesi İmar Müdürü ve Başkan Yardımcısı olan şu anda ise CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Tasarım Müdür Yardımcısı olan Haydar Battal'ın da arasında bulunduğu 18 kişi şüpheli olarak yer aldı.

21 FARKLI SUÇ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma dosyasının ayrıntıları ortaya çıktı. Soruşturma 2018 yılında savcılığa belediye içerisinden yapılan bir ihbarla başladı. Şüpheliler, 23 Ocak 2018'den 5 Mayıs 2018'e kadar fiziki ve teknik takiple adım adım izlendi.

İddialara göre, Maltepe Belediyesi'nde görevli Nazım Ender Arslan, Seval Arslan, Ömer Yalçınkaya, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, o dönem yardımcıları olan Haydar Battal, Melih Morsünbül ve özel kalem müdürü Fehmi Usta imar usulsüzlüğünde bulundu.

Yapılan fiziki ve teknik takip sonucunda şüphelilerin 21 ayrı suç eylemine bulaştıklarına ilişkin bulgular elde edildi.

GÜNLÜK 100-150 BİN LİRA

İmar usulsüzlüğü için dile getirilen miktar ise dudak uçuklattı. Bu ekibin tüm imar işlemlerinden günlük 100 ile 150 bin lira arasında para aldıkları ortaya çıktı.

Bu işi o dönem Maltepe Belediyesi'nde Başkan Yardımcılığı yapan Melih Morsünbül ve eski Maltepe Belediyesi İmar Müdürü ve Başkan Yardımcısı olan şu anda ise CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Tasarım Müdür Yardımcısı olan Haydar Battal organize etti.

Haydar Battal'ın sekreteri tarafından liste tutulduğu, Maltepe'de kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu ve belediye başkanı Ali Kılıç tarafından usulsüz işletme ruhsatı verildiği iddialar arasında yer alıyor. Gözaltına alınan şüphelilerin 4'ünün zabıta, 4'ünün ise memur olduğu öne sürüldü.