25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-09-29 11:49:18

Otogara bombayı 100 dolara taşıdılar

İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilogramlık patlayıcı yakalanmasına ilişkin 3 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Sanıklar hakkında 4 yıldan 39 yıla kadar hapis istenirken 3 kişinin bombaları 100 dolara taşıdığı öğrenildi.

Otogara bombayı 100 dolara taşıdılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İstanbul’da Nisan ayında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda 5 kilogram patlayıcı ile yakalanan iki şüphelinin de aralarında bulunduğu 3 şüpheli hakkında düzenlenen soruşturma tamamlandı.  Koronavirüs tedbirleri kapsamında tam kapanmayı fırsat bilen teröristler polis ekiplerinin şüphelenmesi ile durduruldu. Polis ekiplerinin yaklaşması üzerine şüphelilerin kaçmaya başladığının belirtildiği iddianamede, şüpheli Ramazan A.’nın kaçarken çantayı attığı ifade edildi.

“İÇERİSİNDE PATLAYICI OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENDİM”

Şüpheli Ramazan A.’nın ifadesine yer verilen iddianamede, “Ne PKK/KCK terör örgütü ne de başka bir terör örgütü içerisinde hiçbir zaman faaliyet göstermedim. Bu örgüt içerisinde faaliyet gösteren hiçbir şahsı da tanımam. İbrahim Z.’yi çocukluğumdan beri aynı mahallede büyüdüğümüz için tanırım. Yaşar S. ile yaklaşık 2 ay önce İbrahim Z. aracılığı ile tanıştım. Olay günü, arkamızdan, ‘dur polis’ şeklinde bir ikaz duymamız üzerine kaçmaya başladık. Elimdeki çantayı yol kenarında park etmiş bir aracın altına bıraktım ve kaçmaya devam ettik. Çanta içerisinde bomba olduğunu hiçbir şekilde bilmiyordum. Getirdiğimiz malzemenin silah olduğunu sandım. Bu olayı herhangi bir örgütsel faaliyet için gerçekleştirmedim. İçerisinde patlayıcı madde olduğunu sonradan öğrendiğim çantayı biz Yaşar S.’ye teslim edecektik. Bu çantayı sadece, İbrahim Z.’nin Fatih’te korsan taksiyle gittiğimizde, 1.80 boylarında erkek şahıstan aldığını biliyorum” dediği anlatıldı.

BOMBALARI 100 DOLARA TAŞIMIŞLAR

3 kişi hakkındaki soruşturmayı tamamlayan savcı, 100 dolar karşılığında bombaları taşıyan sanıkların örgüt bağlantısının tespit edilemediğini ifade etti.

3 SANIĞA 4 YILDAN 39 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Çantada bomba olduğunu televizyondan öğrendiğini öne süren kuryeler Arslan ve Zal'ın 8'er yıla kadar, Yaşar Samur'un ise örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten 39 yıla kadar hapsi istendi. İddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

 

Etiketler